Satysfakcja zawodowa pielęgniarek na tlewybranych czynników środowiska pracy

Autor

  • Halina Zielińska-Więczkowska Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Katedra i Zakład Pedagogiki i Dydaktyki Pielęgniarskiej Autor
  • Anna Buśka Anna Buśka Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Katedra i Zakład Pedagogiki i Dydaktyki Pielęgniarskiej Autor

Słowa kluczowe:

zawód pielęgniarki, satysfakcja, środowisko pracy

Abstrakt

Cel pracy.  Celem badań było poznanie opinii aktywnych zawodowo pielęgniarek/pielęgniarzy dotyczących wybranych czynników środowiska pracy determinujących poczucie satysfakcji zawodowej w zależności od oddziału.

Materiał i metoda. Badaniem objęto 149 pielęgniarek/pielęgniarzy zatrudnionych na dziesięciu oddziałach klinicznych o różnej specjalności Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Narzędziem pomiaru był kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Badania przeprowadzono w okresie od lutego do maja 2008 roku.

Wyniki i wnioski. Najliczniejszą grupę stanowiły pielęgniarki w wieku średnim. Co druga badana osoba posiadała wyższe wykształcenie. Prawie ¾ ankietowanych pielęgniarek nie była zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia, przy czym było ono istotnie różne w zależności od rodzaju oddziału. Atmosfera panująca w miejscu pracy w opinii 92% pielęgniarek postrzegana jako ważny wyznacznik satysfakcji zawodowej okazała się istotnie różna także w zależności od rodzaju oddziału. Specyfika oddziału również znamiennie różniła ocenę pracy pielęgniarki jako stresującej. Najwięcej stresu pielęgniarki doświadczają w kontaktach z lekarzami, pacjentami oraz z bezpośrednim przełożonym. Wysoki standard wyposażenia oddziału w opinii badanych pielęgniarek ma istotny wpływ na poziom zadowolenia z pracy i jest zróżnicowany w zależności od oddziału. Głównym czynnikiem, który zadecydował o przejściu 36 pielęgniarek (n=149) na kontrakt był aspekt materialny (90% odpowiedzi). Charakter środowiska pracy (zróżnicowany w zależności od oddziału) jest ważną determinantą satysfakcji zawodowej pielęgniarek.

Bibliografia

1. Wysokiński M., Fidecki W., Walas L. i wsp. Satysfakcja z życia polskich pielęgniarek. Problemy Pielęgniarstwa 2009; 17 (3), s. 167-172.

2. Czekirda M., Pabiś M., Jarosz M. J. Poczucie satysfakcji z pracy pielęgniarek województwa lubelskiego. Pielęgniarstwo XXI wieku 2008, 2-3, (23-24), 10-15.

3. Kimak K., Kimak K., Skorek. Stres w środowisku pracy zawodowej pielęgniarki. Zdrowie Publiczne 2000, 110 (12): 427-431.

4. Zajkowska E., Marcinowicz L. Elementy satysfakcji zawodowej pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Zdrowie Publiczne 2005, 115 (3): 274-278.

5. Malik M., Marcinowicz L., Zarzycka D., Foley M., Windak A., Buczkowski K., Chlabicz S. Zawód pielęgniarki w opinii studentów medycyny. Pielęgniarstwo XXI wieku 2009, 3(28): 23-30.

6. Poprawa R. Zasoby osobiste w radzeniu sobie ze stresem. W: Dolińska-Zygmunt G. (red.): Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 2001, 103-141.

7. Karcz E. Rola i znaczenie konfliktów interpersonalnych w procesie komunikacji personelu pielęgniarskiego. Pielęgniarstwo Polskie 2002, 1 (13): 107-111.

8. Lipińska-Grobelny A., Głowacka K. Zadowolenie z pracy a stopień dopasowania do zawodu. Przegląd Psychologiczny 2009, 52 (2): 181-194.

Pobrania

Opublikowane

2011-03-09