Jakość życia pacjentów z bólem przewlekłym hospitalizowanych w oddziałach zachowawczych

Abstrakt

JAKOŚĆ ŻYCIA PACJENTÓW Z BÓLEM PRZEWLEKŁYM HOSPITALIZOWANYCH W ODDZIAŁACH ZACHOWAWCZYCH

Wprowadzenie. Ból jest jedną z najczęściej odczuwanych dolegliwości ludzkich. Stanowi nie tylko pierwszy i często jedyny symptom toczącego się procesu chorobowego, ale i jest ostrzeżeniem przed grożącym niebezpieczeństwem. Według europejskich badań epidemiologicznych szacuje się, że ból przewlekły występuje u 19% populacji. Oznacza to, że w ciągu roku w Polsce schorzenie to jest diagnozowane u 7 mln pacjentów. Terapia bólu przewlekłego jest skomplikowana ze względu na dużą różnorodność jego pochodzenia.

Cel pracy. Ocena wpływu przewlekłego bólu u hospitalizowanych pacjentów na ich codzienną jakość życia.

Materiał i metodyka. Badaniem objęto 80 chorych z przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa hospitalizowanych w oddziałach zachowawczych szpitali w Olsztynie. Do oceny natężenia bólu zastosowano skalę numeryczną (NRS), skalę słowną (VRS) oraz skróconą wersję Kwestionariusza McGill. Natomiast do oceny jakości życia zastosowano kwestionariusz SF-36.

Wyniki. Analiza zebranego materiału, potwierdziła wpływ bólu przewlekłego na jakość życia hospitalizowanych. Ocena natężenia bólu uległa zmniejszeniu, w grupie badanych po tygodniowym leczeniu. Natomiast, w ocenie ogólnej percepcji zdrowia, jakości życia i jej poszczególnych wymiarów zaobserwowano różnicę pomiędzy badanymi grupami oraz poszczególnymi etapami badania. Badania własne potwierdzają równorzędność czynników psychospołecznych modulacji poziomu bólu i jakości życia.

Wnioski. Istnieje związek między natężeniem bólu, a poziomem jakości życia i poszczególnymi składowymi, przed leczeniem i po jego zastosowaniu, w grupie pacjentów z bólem przewlekłym kręgosłupa. Wyodrębniono istotne zmiany zachodzące między zmiennymi, w przyjętych etapach badania wśród osób z bólem przewlekłym.

The quality of life of patients with chronic pain, hospitalized in conservative treatment wards.pdf (Angielski)

Bibliografia

1. Bocian R, Krawczyk K, Michalak A, Okraszewski J, i wsp. Jakość życia. Gin Prakt. 2009; 2: 33-37.

2. Białasik B, Muszalik M, Szewczyk MT. Ocena dolegliwości bólowych u chorych z owrzodzeniem kończyny dolnej. Pielęg Chir Angiol. 2007; (40) 150-157.

3. Doward LC, Mc Kenna SP. Defining patient-reported outcomes. Value in Health. 2004; 7(1):4-8.

4. Trojanowska A. Znaczenie badań nad jakością życia w medycynie. Zdr Pub. 2011;121 (1):99-103.

5. Farnik- Brodzińska M, Pierzchała W. Jakość życia i jej ocena u chorych na astmę. Alerg Astma Immun. 1997; 2(4): 203-206.

6. Baumann K. Jakość życia w okresie późnej dorosłości – dyskurs teoretyczny. Gerontol Pol. 2006; 14(4):165-171.

7. Kukielczak A. Rozwój zainteresowania w naukach medycznych badaniami nad jakością życia. Prz Epidemiol. 2012; 66: 539-545.

8. Panaszek B, Wojtkiewicz M. Możliwości oceny wpływu pokrzywki przewlekłej i obrzęku naczynioruchowego na jakość życia pacjentów. Post Dermatol Alergol. 2010; 27(4): 291-296.

9. Domżał TM. Ból przewlekły — problemy kliniczne i terapeutyczne. Pol Prz Neurol. 2008; 4 (1): 1-8.

10. Golec A. Psychologiczne metody leczenia bólu. Medycyna bólu. Warszawa: PZWL 2005; s. 499-507.

Creative Commons License

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.

Prawa autorskie (c) 2016 Autorzy