Opinie pielęgniarek na temat czynników stresogennych związanych z ich środowiskiem pracy
Słowa kluczowe:
pielęgniarska, stres, czynniki stresogenneAbstrakt
OPINIE PIELĘGNIAREK NA TEMAT CZYNNIKÓW STRESOGENNYCH ZWIĄZANYCH Z ICH ŚRODOWISKIEM PRACY
Cel pracy. Praca zawodowa powinna być źródłem satysfakcji i pozytywnie wpływać na egzystencję człowieka. Są jednak zawodyw tym profesje medyczne, których wykonywanie wiąże się w sposób szczególny z codziennym doświadczaniem stresu, co przy braku umiejętności radzenia sobie z nim może istotnie obniżyć poczucie takiej satysfakcji. Realizując badania starano się zidentyfikować te czynniki, które są najbardziej i najmniej stresogenne w pracy pielęgniarskiej, nie uwzględniając jednak miejsca zatrudnienia badanych osób (tj. oddziału, na jakim pracują).
Materiał i metodyka. W badaniach wzięło udział 90 pielęgniarek, które zatrudnione były w 3-różnych oddziałach jednego ze szpitali małopolskich. Badania zrealizowano metodą sondażu diagnostycznego i wykorzystując własny kwestionariusz ankiety nt. opinii dotyczących źródeł stresu w pracy zawodowej. Otrzymane wyniki poddano analizie statystycznej.
Wyniki. Badane osoby wskazywały na obecność stresu w ich codziennym życiu zawodowym. Częstym jego źródłem była presja ponoszonej odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka, niezadowalająca gratyfikacja finansowa, brak wsparcia ze strony przełożonych czy wreszcie roszczeniowość rodzin chorych, która ponadto w opinii respondentów przyczynia się do braku poszanowania ich pracy.
Podsumowanie. Czynniki związane z organizacją środowiska pracy oraz osobą chorego to dla pielęgniarek najistotniejsze źródła doświadczania stresu.
Bibliografia
1. Kozak S. Patologie w środowisku pracy. Zapobieganie i leczenie. Warszawa: Centrum Doradztwa i Informacji DIFIN; 2009.
2. Łosiak W. Psychologia stresu. Warszawa: Wyd. Akademickie i Profesjonalne; 2009.
3. Guzowska-Dąbrowa M. Stres, a zdrowie. Zależności biologiczne i psychologiczne. [w]: Jakubowska-Wenecka A, Włodarczyk D, red: Psychologia w praktyce medycznej. Warszawa: Wyd. Lekarskie PZWL; 2007: 70-85.
4. Ogińska- Bulik N., Kafli- Piróg M. Stres zawodowy w służbach ratowniczych. Łódź: Wyd. Wyższej Szkoły Humanistyczno- Ekonomicznej; 2006.
5. Perek M, Kózka M, Twarduś K. Trudne sytuacje w pracy pielęgniarek pediatrycznych i sposoby radzenia sobie z nimi. Problemy Pielęgniarstwa 2007; 15(14): 223-228.
6. Tartas M, Derewicz G, Walkiewicz M i wsp. Źródła stresu zawodowego w pracy pielęgniarek zatrudnionych w oddziałach o dużym obciążeniu fizycznym i psychicznym- hospicjum oraz chirurgii ogólnej. Annales Academiae Medicae Gedanesis 2009; 39: 145- 153.
7. Wzorek A. Porównanie przyczyn stresu wśród pielęgniarek pracujących na oddziałach o różnej specyfice. Studia Medyczne 2008; 11: 33- 37.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2014 Agnieszka Skorupska-Król, Anna Szabla, Iwona Bodys-Cupak (Autor)

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.