Komunikowanie się z cho rym u kresu życia w opinii pielęgniarek
Słowa kluczowe:
komunikowanie, chory, kres życia, pielęgniarkaAbstrakt
KOMUNIKOWANIE SIĘ Z CHO RYM U KRESU ŻYCIA W OPINII PIELĘGNIAREK
Wprowadzenie. Komunikowanie jest podstawową składową opieki pielęgniarskiej i warunkiem satysfakcji chorego i jego rodziny. Komunikowanie się z chorym u kresu życia wymaga wzajemnego zaufania i czynienia dobra. U podstaw postępowania pielęgniarskiego i komunikowania powinna tkwić zasad autonomii według, której uznaje się prawo chorego do dokonywania wyborów zgodnie z własnym systemem wartości oraz przekonaniami. Okazywanie poszanowania autonomii chorego łączy się z potrzebą współczucia i niesienia pomocy.
Cel pracy. Celem pracy było pozyskanie wiedzy o sposobie komunikowania się pielęgniarek z chorymi będącymi u kresu życia, określenie czynników utrudniających nawiązanie kontaktów i uzyskanie informacji o zakresie i rodzaju wsparcia dla rodziny chorego ze strony pielęgniarek.
Metoda i materiał. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Jako technikę wykorzystano kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Badania przeprowadzona w zakładach opieki zdrowotnej na terenie Tarnowa w okresie od lutego do czerwca 2012 wśród 130 pielęgniarek.
Wyniki. Większość badanych pielęgniarek nie ma trudności w nawiązaniu i podtrzymaniu kontaktu z chorymi w terminalnej fazie choroby, niewielki odsetek przyznaje, że kontakty nastręczają im pewne trudności. Pielęgniarki najczęściej udzielają wsparcia rodzinie w zakresie sprawowania opieki nad chorym.
Bibliografia
1. Kast V. Kryzys jest szansą. Kielce: Wyd. Jedność; 2001.
2. Łuczak J. Cierpienie. Jak skutecznie pomagać cierpiącym chorym. [w:] Holistyczna opieka paliatywna w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Tarnów: Wyd. Biblos; 2001.
3. De Walden - Gałuszko K. Problemy etyczne w opiece paliatywnej. [w:] Twój magazyn medyczny. Medycyna paliatywna . 2005; 10 (9): 158.
4. Pilecka B. Kryzys psychologiczny. Kraków: Wyd. UJ; 2004.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Katarzyna Kłopocka-Rutka (Autor)

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.