Wpływ poziomu empatii na postrzeganie relacji pielęgniarka-pacjent z innego obszaru kulturowego

Autor

  • Beata Ogórek-Tęcza Instytut Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu UJCM Autor
  • Alicja Kamińska Instytut Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu UJCM Autor
  • Monika Matusiak PWSZ im. rot. W. Pileckiego w Oświęcimiu Autor
  • Renata Skupnik PWSZ im. rot. W. Pileckiego w Oświęcimiu Autor

Słowa kluczowe:

pielęgniarstwo transkulturowe, opieka, empatia

Abstrakt

WPŁYW POZIOMU EMPATII NA POSTRZEGANIE RELACJI PIELĘGNIARKA-PACJENT Z INNEGO OBSZARU KULTUROWEGO

Wstęp. Sytuacja geopolityczna, migracje ludności sprawiają, że pielęgniarki mają coraz częściej kontakt z pacjentami z innego kręgu kulturowego, religijnego. Stanowi to rodzaj wyzwania dla tej grupy zawodowej, która z racji pełnionych funkcji najdłużej pozostaje w kontakcie z pacjentami z omawianej grupy.
Braki w wiedzy dotyczącej podstawowych wiadomości o odmiennościach kulturowo-religijnych, kierowanie się stereotypami oraz koncentracja na emocjach związanych z kontaktem utrudniają sprawowanie profesjonalnej opieki.

Cel pracy. Celem pracy była próba oceny zależności pomiędzy poziomem empatii a oceną relacji pielęgniarka- pacjent z innego obszaru kulturowego.

Materiał i metody. Badaniami objęto 167 pielęgniarek pracujących w dwóch szpitalach na terenie małopolski. W pracy posłużono się dwoma narzędziami badawczymi, kwestionariuszem skali empatii autorstwa A. Mehrabiana i N. Epsteina oraz metodą sondażu diagnostycznego.

Wyniki i wnioski. Osoby badane doświadczały trudności w nawiązaniu relacji z pacjentami z innego kręgu kulturowego/religijnego; co najczęściej wiązało się z brakiem wiedzy (19,8%) oraz barierą w komunikowaniu się (19,2%). Blisko połowa badanych pielęgniarek deklarowała pozytywne emocje związane z osobą pacjenta wyznającego inną religię. Bezpośredni kontakt z chorymi będącymi różnych wyznań/kultur wpłynął na podwyższenie poziomu lęku (19,8%), pojawienie się wrogości i zamknięcia (13,8%) oraz odrzucenia (9%). Poziom empatii u zdecydowanej większości badanych kształtował się na poziomie średnim (76,6%). Ze względu na zbyt małe zróżnicowanie wyników poziomu empatii, nie wykazano zależności pomiędzy zmienną a postrzeganiem osób pochodzących z innego obszaru kulturowego/religijnego.
Dalsze uzupełnianie wiedzy na temat opieki nad pacjentami rożnych wyznań oraz stworzenie procedur postępowania z pacjentem pochodzącym z innego kręgu kulturowego byłoby pomoce w sprawowaniu profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

Bibliografia

1. Grzesiuk L, red. Jak pomagać sobie, rodzinie i innym. Warszawa: PWN; 1995: 44-50, 92-99.

2. Rembowski J. Empatia i sposoby jej badania. Kwartalnik Pedagogiczny. 3- 4: 107-120.

3. Kuduk M. Traktować ludzi jak ludzi. Magazyn Pielęgniarki i Położnej, 2006; 3:

4. Motyka M. Empatia a studia pielęgniarskie. Sztuka Leczenia. 2006; 1- 2: 33-38.

5. Ślusarska B, Zarzycka D, Zahradniczek K, red. Podstawy Pielęgniarstwa. Tom I. Warszawa: PZWL; 2011, s. 68- 73.

6. Janus B, Szalczyńska K. Wpływ etniczności i kultury na opiekę zdrowotną. Pielęgniarstwo 2000. 1997; 4: 16-19.

7. Janus B. Istota pielęgniarstwa trans kulturowego M. Leininger. [w:] Zahradniczek K, red. Pielęgniarstwo. Podręcznik dla studiów medycznych. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2004.

8. Majda A, Zalewska-Puchała J. Wrażliwość międzykulturowa w opiece pielęgniarskiej. Problemy Pielęgniarstwa. 2011; 2: 253- 257.

9. Spiro H. The practice of empathy. Academic Medicine. 2009; 89: 9.

Pobrania

Opublikowane

2012-12-01