Jakość życia pacjentów z rozpoznaną chorobą afektywną jed nobiegu nową w fazie depresji w okresie remisji

Autor

  • Beata Ogórek-Tęcza Pracownia Teorii i Podstaw Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, UJCM Autor
  • Małgorzata Sulisz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie Autor
  • Alicja Kamińska Pracownia Teorii i Podstaw Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, UJCMPracownia Teorii i Podstaw Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, UJCM Autor

Słowa kluczowe:

jakość życia, depresja, stopień nasilenia depresji, dziedziny jakości życia

Abstrakt

JAKOŚĆ ŻYCIA PACJENTÓW Z ROZPOZNANĄ CHOROBĄ AFEKTYWNĄ JED NOBIEGU NOWĄ W FAZIE DEPRESJI W OKRESIE REMISJI

Wstęp. Depresja należy do tak zwanych chorób afektywnych, czyli związanych z nastrojem przejawiających się uczucie smutku, apatii, niemożność przeżywania radości i czerpania przyjemności z czegokolwiek. Do innych ważnych objawów zalicza się brak aktywności, utratę zainteresowań, niechęć do nawiązywania relacji z innymi ludźmi.  Ze względu na często długotrwałe utrzymywanie się objawów depresji dochodzi do zmian we wszystkich obszarach jakości życia chorych, co w konsekwencji utrudnia proces rehabilitacji psychiatrycznej i utrzymywania się stanu remisji.

Cel pracy. Celem pracy była ocena jakości życia pacjentów z rozpoznaną chorobą afektywną jednobiegunową w fazie depresji w okresie remisji oraz stopnia nasilenia zaburzeń depresyjnych u badanych osób.

Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w Klinice Psychiatrii Dorosłych w Krakowie. Objęto nimi 105 pacjentów. Jako narzędzie badawcze wykorzystano Inwentarz Depresji Becka, który służy do oceny stopnia nasilenia objawów depresyjnych. Dodatkowo posłużono się skróconą wersję kwestionariusza oceniającego jakość życia – WHOQOL – BREFF.

Wyniki i wnioski. Badania potwierdziły, że wśród pacjentów z rozpoznaną chorobą afektywną jednobiegunową w okresie remisji stwierdza się wszystkie stopnie nasilenia depresji. Przygnębienie, rozpacz, lęk to negatywne emocje, które w znaczny sposób wpływają na jakość życia, relacje społeczne oraz zadowolenie z siebie.

Bibliografia

1. Kępiński A. Melancholia. Warszawa: PZWL; 1985.

2. Pużyński S. Leksykon psychiatrii. Warszawa: PZWL; 2001.

3. Dudek D, Zięba A. Biologiczne podłoże depresji. Depresja. Wiedzieć aby pomóc. Kraków: Wydawnictwo Medyczne; 2002.

4. Tomb DA. Psychiatria. Wrocław: Urban & Partner; 1998.

5. Rogóż M. Jakość życia w zaburzeniach afektywnych jedno i dwubiegunowych. Niepublikowana praca doktorska. Kraków: Katedra Psychiatrii CMUJ; 2006.

6. Bujok G, Tambarkiewicz M. Jakość życia uwarunkowana stanem zdrowia jako nowy problem kliniczny. Wiadomości Lekarskie. 2005; LVIII: 1-2.

7. Chrobak M. Ocena i pomiar jakości życia zależnej od stanu zdrowia. Pismo Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych „Ad vocem”. 2009; 86: 20 – 23.

8. Wrońska I, Stępień R, Wiraszka G. Jakość życia w naukach medycznych. Pielęgniarstwo XXI wieku. 2004; 1 (6): 5 – 8.

9. Trojanowska A. Znaczenie badań nad jakością życia w medycynie. Zdrowie Publiczne. 2011; 121 (1): 91-103.

10. Majkowicz M, Zdun – Ryżewska A. Ocena jakości życia w zaburzeniach psychicznych – koncepcje, badania, narzędzia pomiaru. Psychiatria w Praktyce Klinicznej. Wydawnictwo Via Medica. 2009; Tom 2, nr 2:100 – 114.

Pobrania

Opublikowane

2012-12-01