Edukacja dzieci i młodzieży na terenach po powodziowych na przykładzie Muszyny-Folwarku
Słowa kluczowe:
powódź, edukacja dzieci i młodzieżyAbstrakt
Wstęp. W wyniku powodzi w Muszynie ucierpiało wiele dzieci. Ich domy zostały zniszczone przez wodę. Dzieci nie były odpowiednio przygotowane na traumę związaną ze wspomnianą sytuacją, brak też było im wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach klęski żywiołowej.
Celem pracy. Celem pracy jest przedstawienie sytuacji dzieci, które ucierpiały w powodzi w 2010 roku oraz opracowanie dla nich poradnika, dotyczącego zasad postępowania w przypadku powodzi i innych sytuacji niebezpiecznych.
Materiał i metodyka. Badania prowadzono w Muszynie-Folwarku. Jako metodę badawczą zastosowano sondaż diagnostyczny, na który składały się: analiza dokumentów i wytworów, obserwacja zachowań powodzian, rozmowa – wywiad. Badania poddano analizie jakościowej i opracowano literacko.
Wyniki badań. Zebrane informacje wskazały na konieczność udzielenia pomocy materialnej dzieciom, organizowania im wyjazdów na czas remontu domów oraz edukacji dotyczącej postępowania na wypadek powodzi i w innych sytuacjach zagrożeń. Dlatego opracowano dla dzieci poradnik składający się z następujących części: zagrożenia powodziowe, pożar, wyprawa w góry, pierwsza pomoc.
Wnioski. W Muszynie podjęto szereg działań na rzecz dzieci i młodzieży. Jednak sytuacja materialna wielu z nich pozostaje trudna. Badania wykazały braki w wiedzy dotyczącej zachowania się w obliczu klęsk żywiołowych i innych sytuacji niebezpiecznych, stąd potrzeba opracowania poradnika dla młodzieży, zawierającego wskazówki, w jaki sposób należy postępować w wymienionych sytuacjach.
Bibliografia
1. Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (z późniejszymi zmianami) Dz.U. z 2009 r., Nr 11, poz. 59.
2. Szustra (red.) Woda - dobrodziejstwo czy klęska. poradnik dla gmin zagrożonych powodzią: praca zbiorowa. Wyd. Fundacja Wspomagania Wsi; Warszawa; 2001.
3. FitzGerald G.J, Clark M., Hou X. Health Impacts of Floods. Prehosp Disaster Med. 2010; 3 (25): 265-272
4. http://www.kwpsp.wroc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=
3&Itemid=12 [data cytowania: 10. 04. 2011]
5. http://www.gopr.org/poradnik [data cytowania: 10. 04. 2011]
6. Buchfelder M., Buchfelder M.: Podręcznik pierwszej pomocy. Wyd. Lekarskie PZWL; Warszawa; 2008.
7. Ciećkiewicz J.: Medycyna ratunkowa – zatrucie tlenkiem węgla, Med. Prakt. Okol 2009; 2: 49-52.
8. Lipińska A.: Odmrożenia, Świat Farm. 2008; 2: 28-29.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2011 Autorzy

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.