Sytuacja osób starszych na terenach popowodziowych na przykładzie Muszyny-Folwarku

Autor

  • Janina Homa Autor
  • Monika Chodyniak Autor
  • Katarzyna Rokosz Autor
  • Anna Korytkowska Autor
  • Anna Kula Autor
  • Diana Rysak Autor
  • Anna Kozynacka Autor

Słowa kluczowe:

powódź, osoby starsze

Abstrakt

Wstęp. W wyniku powodzi wiele rodzin w Muszynie straciło dorobek całego życia. Szczególnie trudna była sytuacja osób starszych. 

Celem pracy. Celem pracy jest przedstawienie sytuacji ludzi starszych, zamieszkujących tereny zniszczone przez powódź oraz zmian zachodzących w niej wraz z upływem czasu.

Materiał i metody. Badania prowadzono w Muszynie-Folwarku, z udziałem pielęgniarki środowiskowej. Metodę badawczą stanowił sondaż diagnostyczny, składający się z: rozmowy – wywiadu, obserwacji zachowań powodzian, analizy dokumentów i wytworów. Zebrany materiał poddano analizie jakościowej oraz opracowano redakcyjnie.

Wyniki. W czasie powodzi wiele domów w Muszynie-Folwarku zostało zniszczonych. Po opadnięciu wody żywność i wodę dostarczała OSP. Z powodu zerwania mostu, ludzie starsi nie mieli możliwości skorzystania z pomocy medycznej, wykupienia lekarstw, kontynuowania leczenia specjalistycznego. U części z nich pojawiły się schorzenia skórne. Obiecana pomoc rządowa okazała się niewystarczająca. 

Wnioski. Sytuacja materialna osób starszych w Muszynie jest nadal trudna, większość domów nie nadaje się nadal do zamieszkania. Udzielona przez rząd pomoc nie była adekwatna do poniesionych strat oraz potrzeb powodzian. Stąd też powszechne nie zadowolenie, potęgowane przez depresyjny nastrój, lęk o przyszłość, rozgoryczenie. Niepokojący jest również fakt, że nie było możliwości, aby do poszkodowanego dotarła wykwalifikowana pomoc medyczna. Ponadto mieszkańcy, z powodu braku materiałów edukacyjnych, nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia niesie powódź oraz jak należy w jej obliczu i po niej postępować.

Bibliografia

1. Szustra red. Woda - dobrodziejstwo czy klęska: poradnik dla gmin zagrożonych powodzią: praca zbiorowa. Wyd. Fundacja Wspomagania Wsi; Warszawa; 2001.

2. Armatys A. Komunikat Prasowy. Sytuacja Sanitarna Małopolski Kraków, 28 maja 2010 roku. http://wsse.krakow.pl [data cytowania: 10.04.2011]

3. Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (z późniejszymi zmianami) Dz.U. z 2009 r., Nr 11, poz. 59

4. Lis-Turlejska M., Traumatyczny stres. Wyd. Instytutu Psychologii PAN; Warszawa; 1998.

5. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r prawo wodne Dz. U. z 2001 r., Nr 115 poz. 1229

Pobrania

Opublikowane

2011-11-28