Wybrane zachowania zdrowotne kobiet w kontekście doświadczenia macierzyństwa

Autor

  • Violetta Mianowana Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa, Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Autor
  • Beata Dobrowolska Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa, Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Autor
  • Anna Bednarek Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Autor
  • Tomasz Cuber Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa, Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Autor
  • Małgorzata Dzioboń Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa, Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Autor

Słowa kluczowe:

zachowania zdrowotne, ciąża, macierzyństwo

Abstrakt

Stan zdrowia jednostki, a w konsekwencji przeciętne trwanie życia zależy od wielu czynników, ale najważniejszym i niekwestionowanym jest styl życia - 53%. Perspektywa macierzyństwa to jedno z najbardziej znaczących i unikatowych zdarzeń w życiu każdej rodziny. Dla kobiety to szczególny okres, gdyż każda chce mieć zdrowe potomstwo. Nie zawsze jednak istnieje świadomość, co dla niego potencjalnie jest najlepsze, dlatego bardzo ważne są działania edukacyjne i promocyjne. Współczesne położnictwo w swoich podstawowych czynnościach jest nastawione na profilaktyczne działania zmierzające do ochrony zdrowia matki i jej potomstwa, a także całej rodziny.

Celem niniejszych badań jest próba odpowiedzi na pytanie, czy doświadczenie macierzyństwa jest czynnikiem wpływającym na poprawę zachowań zdrowotnych oraz czy w miarę rosnącego doświadczenia związanego z macierzyństwem wzmaga się troska o zdrowie własne i rodziny.

Macierzyństwo to cenne doświadczenie, które wydawałoby się pozwala zweryfikować własne poglądy i niejednokrotnie jest skuteczną mobilizacją do podjęcia skutecznych działań zdrowotnych na rzecz siebie i własnego potomstwa. Okazuje się jednak, że doświadczenie macierzyństwa i kolejne ciąże nie musza oznaczać progresywnych zachowań zdrowotnych, co uwidoczniły prezentowane w niniejszej pracy badania.

Bibliografia

1. Woźniak.: Socjomedyczne aspekty funkcjonowania rodziny. Poznań 1990.

2. Lalonde M.: A new perspective on the health of Canadies. A working document Goverment of Canada Ottawa. /W:/ Czupryna A. i wsp.: Zdrowie Publiczne. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne Vesalius, Kraków 2000, s. 265.

3. Rybus K.: Stres macierzyństwa. Magazyn Pielęgniarki i Położnej. 2007, nr 10, s. 37-39.

4. Narodowy Program Zdrowia 1996-2006. MZiOS, Warszawa, 1993.

5. Sawicka M.: Zdrowy styl życia. Pielęgniarka i Położna,2006, nr 2, s.35-37.

6. Borkowski W. M.: Opieka nad ciężarną w ciąży prawidłowej. /W:/ Borkowski W M.(red.): Opieka pielęgniarska nad noworodkiem. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 1994, s.51.

7. Marianowski L.: Od poczęcia do narodzin. Poradnik dla przyszłych rodziców. Pelagros, Warszawa 2001.

8. Rekomendacje Zarządu Głównego PTG w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu. Ginekologia po Dyplomie. Wydanie specjalne, Wrzesień 2006, s. 63.

9. Cekański A.: Położna w opiece podstawowej./W:/ Cekański A.(red.): Wybrane zagadnienia z położnictwa i ginekologii dla położnych. ŚAM ,Katowice 1999, s.105.

10. Karczewski J. K.: Żywienie zdrowego człowieka. /W:/ Karczewski J. K. (red.): Higiena. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002, s. 601.

11. Łepecka-Klusek C.: Opieka przedporodowa /W:/ Łepecka-Klusek C. (red.): Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie i ginekologii. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2003, s.110.

12. Chazan B.: Edukacja i higiena ciężarnej /W:/ Bręborowicz G. H. (red.): Ciąża wysokiego ryzyka. Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2000, s.23, 24-25.

Pobrania

Opublikowane

2011-03-09