Pozycja zawodowa i społeczna pielęgniarek/rzy funkcjonariuszy Służby Więziennej a czynniki ją warunkujące

Autor

  • Violetta Cebulska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wydział Medyczny Autor
  • Violetta Koźlak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wydział Medyczny Autor
  • Anetta Pollok Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu Autor
  • Violetta Jachimowicz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wydział Medyczny Autor
  • Robert Koźlak Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Autor

DOI:

https://doi.org/10.12923/p21w-2015-4/49

Słowa kluczowe:

pozycja zawodowo-społeczna, doskonalenie zawodowe, wykształcenie, pielęgniarka funkcjonariusz Służby Więziennej

Abstrakt

POZYCJA ZAWODOWA I SPOŁECZNA PIELĘGNIAREK/RZY FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ A CZYNNIKI JĄ WARUNKUJĄCE

Wprowadzenie. Pozycję zawodowo-społeczną pielęgniarek na przestrzeni lat warunkuje wiele czynników, które zmieniły ją z podporządkowanej, tradycyjnej, biernej w samodzielną, profesjonalną zorientowaną na problemy zdrowotne człowieka, jego rodziny oraz społeczeństwa. W ocenie zawodu pielęgniarki zwraca się najczęściej uwagę na takie cechy jak: rzetelność zawodowa, uczciwość, uznanie pacjentów, profesjonalizm czy też wysoki poziom wykształcenia. Pielęgniarka Służby Więziennej (SW) realizuje nie tylko zadania wynikające z roli i funkcji zawodowych, ale jest także funkcjonariuszem, co nakłada na nią odrębne obowiązki oraz ma znaczący wpływ na jej status zawodowo-społeczny.

Cel pracy. Celem pracy jest ocena pozycji zawodowo-społecznej pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza Służby Więziennej i czynników ją warunkujących.

Materiał i metodyka. Badania przeprowadzone zostały metodą sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza ankiety, w grupie 146 pielęgniarek/pielęgniarzy, funkcjonariuszy z terenu całego kraju, którzy brali udział w szkoleniach organizowanych przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Do analizy i opracowania zgromadzonego materiału badawczego wykorzystano metodę statystyczną korelacji liniowej Pearsona.

Wyniki. Badania wykazały, że w odczuciu pielęgniarek/pielęgniarzy funkcjonariuszy SW ich zawodowa i społeczna pozycja jest dość wysoka. Większość badanych odczuwa dużą satysfakcję i zadowolenie z pracy. Respondenci oceniając pozycję społeczną zawodu pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza SW uznają ją w większości jako średnią. Badani doceniają również znaczenie szkoleń oraz doskonalenia zawodowego i ich wpływ na wzrost pozycji społeczno-zawodowej.

Wnioski. Uzyskane w badaniach wyniki pozwoliły na stwierdzenie, że praca pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza SW jest satysfakcjonująca i daje zadowolenie. Wśród czynników mających największy wpływ na poczucie satysfakcji dominowały: bezpieczeństwo zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia, możliwość awansu oraz doskonalenia zawodowego. Czynnikiem wzmacniającym pozycję zawodową pielęgniarek/pielęgniarzy funkcjonariuszy SW jest profesjonalizm, natomiast na pozycję społeczną duży wpływ ma rzetelność zawodowa. Aktywne doskonalenie zawodowe wpływając na wyższy poziom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych przekłada się tym samym na wzrost kompetencji zawodowych badanych.

Bibliografia

1. Franek GA, Łukasz-Paluch K, Cholewka B. Koncepcja roli zawodowej pielęgniarki w literaturze przedmiotu. Problemy Pielęgniarstwa. 2012; 20: 258.

2. Kędzierska H. Kariery zawodowe nauczycieli w labiryncie oświatowych przeobrażeń. Przegląd Pedagogiczny. 2011; 2: 89-90.

3. Kot-Doniec B, Zarzycka D, Kiryłowicz E, i wsp. Dysonans pomiędzy samooceną pozycji zawodowej i społecznej pielęgniarki, położnej a oceną pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych. Pielęgniarstwo XXI wieku. 2013; 1 (44): 28.

4. Żebrowski J. Socjologiczne aspekty zawodu i pozycji społecznej – droga do tożsamości wychowawców profesjonalnych. Studia Gdańskie, t. V. Gdańsk: Wydawnictwo Gdańskie Wyższej Szkoły Humanistycznej; 2008. s. 31.

5. Kołodziej A. Czynniki określające status społeczny pielęgniarek. Hygeia Public Health. 2014; 1 (49): 69-70.

6. www.ckppip.edu.pl/doki/pozycja_zawody_med.doc (dostęp: 25.01.2015).

Pobrania

Opublikowane

2015-12-01