Pozycja zawodowa i społeczna pielęgniarek/rzy funkcjonariuszy Służby Więziennej a czynniki ją warunkujące
DOI:
https://doi.org/10.12923/p21w-2015-4/49Słowa kluczowe:
pozycja zawodowo-społeczna, doskonalenie zawodowe, wykształcenie, pielęgniarka funkcjonariusz Służby WięziennejAbstrakt
POZYCJA ZAWODOWA I SPOŁECZNA PIELĘGNIAREK/RZY FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ A CZYNNIKI JĄ WARUNKUJĄCE
Wprowadzenie. Pozycję zawodowo-społeczną pielęgniarek na przestrzeni lat warunkuje wiele czynników, które zmieniły ją z podporządkowanej, tradycyjnej, biernej w samodzielną, profesjonalną zorientowaną na problemy zdrowotne człowieka, jego rodziny oraz społeczeństwa. W ocenie zawodu pielęgniarki zwraca się najczęściej uwagę na takie cechy jak: rzetelność zawodowa, uczciwość, uznanie pacjentów, profesjonalizm czy też wysoki poziom wykształcenia. Pielęgniarka Służby Więziennej (SW) realizuje nie tylko zadania wynikające z roli i funkcji zawodowych, ale jest także funkcjonariuszem, co nakłada na nią odrębne obowiązki oraz ma znaczący wpływ na jej status zawodowo-społeczny.
Cel pracy. Celem pracy jest ocena pozycji zawodowo-społecznej pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza Służby Więziennej i czynników ją warunkujących.
Materiał i metodyka. Badania przeprowadzone zostały metodą sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza ankiety, w grupie 146 pielęgniarek/pielęgniarzy, funkcjonariuszy z terenu całego kraju, którzy brali udział w szkoleniach organizowanych przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Do analizy i opracowania zgromadzonego materiału badawczego wykorzystano metodę statystyczną korelacji liniowej Pearsona.
Wyniki. Badania wykazały, że w odczuciu pielęgniarek/pielęgniarzy funkcjonariuszy SW ich zawodowa i społeczna pozycja jest dość wysoka. Większość badanych odczuwa dużą satysfakcję i zadowolenie z pracy. Respondenci oceniając pozycję społeczną zawodu pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza SW uznają ją w większości jako średnią. Badani doceniają również znaczenie szkoleń oraz doskonalenia zawodowego i ich wpływ na wzrost pozycji społeczno-zawodowej.
Wnioski. Uzyskane w badaniach wyniki pozwoliły na stwierdzenie, że praca pielęgniarki/pielęgniarza funkcjonariusza SW jest satysfakcjonująca i daje zadowolenie. Wśród czynników mających największy wpływ na poczucie satysfakcji dominowały: bezpieczeństwo zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia, możliwość awansu oraz doskonalenia zawodowego. Czynnikiem wzmacniającym pozycję zawodową pielęgniarek/pielęgniarzy funkcjonariuszy SW jest profesjonalizm, natomiast na pozycję społeczną duży wpływ ma rzetelność zawodowa. Aktywne doskonalenie zawodowe wpływając na wyższy poziom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych przekłada się tym samym na wzrost kompetencji zawodowych badanych.
Bibliografia
1. Franek GA, Łukasz-Paluch K, Cholewka B. Koncepcja roli zawodowej pielęgniarki w literaturze przedmiotu. Problemy Pielęgniarstwa. 2012; 20: 258.
2. Kędzierska H. Kariery zawodowe nauczycieli w labiryncie oświatowych przeobrażeń. Przegląd Pedagogiczny. 2011; 2: 89-90.
3. Kot-Doniec B, Zarzycka D, Kiryłowicz E, i wsp. Dysonans pomiędzy samooceną pozycji zawodowej i społecznej pielęgniarki, położnej a oceną pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych. Pielęgniarstwo XXI wieku. 2013; 1 (44): 28.
4. Żebrowski J. Socjologiczne aspekty zawodu i pozycji społecznej – droga do tożsamości wychowawców profesjonalnych. Studia Gdańskie, t. V. Gdańsk: Wydawnictwo Gdańskie Wyższej Szkoły Humanistycznej; 2008. s. 31.
5. Kołodziej A. Czynniki określające status społeczny pielęgniarek. Hygeia Public Health. 2014; 1 (49): 69-70.
6. www.ckppip.edu.pl/doki/pozycja_zawody_med.doc (dostęp: 25.01.2015).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Violetta Cebulska, Violetta Koźlak, Anetta Pollok, Violetta Jachimowicz, Robert Koźlak (Autor)

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.