Opinie pielęgniarek na temat potrzeb duchowych chorych
PDF

Słowa kluczowe

pielęgniarka
chory
opieka
duchowość

Abstrakt

OPINIE PIELĘGNIAREK NA TEMAT POTRZEB DUCHOWYCH CHORYCH

Wstęp. Potrzeby duchowe stanowią ważny element opieki nad chorym. Problemy z uwzględnieniem duchowości pacjenta są czasem pomijane i nie uwzględniane w planowaniu opieki. W realizowaniu potrzeb duchowych nad chorym powinien uczestniczyć zespół terapeutyczny oraz osoby duchowne. Przepisy prawne regulują prawo chorego do opieki duszpasterskiej. Przygotowanie pielęgniarek do pomocy w zaspokajaniu potrzeb duchowych pacjentów jest ważnym elementem edukacji, przygotowującym do sprawowania opieki.

Cel pracy. Celem pracy było poznanie opinii pielęgniarek na temat potrzeb duchowych chorych oraz roli pielęgniarki w realizacji opieki duchowej.

Materiał i metodyka. Badaniem objęto 88 pielęgniarek pracujących w zakładach opieki zdrowotnej na terenie województwa małopolskiego, aktualnie studiujących w PWSZ w Tarnowie na kierunku pielęgniarstwo, na studiach niestacjonarnych I stopnia (pomostowych) i II stopnia. Badania przeprowadzono w listopadzie 2013 roku. Ze względu na swoją specyfikę badania nie wymagały uzyskania zgody komisji bioetycznej. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety własnej konstrukcji. Wyniki opracowano ilościowo i odsetkowo, przedstawiając w poszczególnych tabelach.

Wyniki badań. Zdecydowana większość badanych (76,1%) uważa, że potrzeby duchowe chorych są najczęściej pomijane w opiece nad chorym. Ankietowani studenci (98,9%) stwierdzili, że pielęgniarka powinna brać udział w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb duchowych pacjentów. W miejscu pracy badanych, zdaniem zdecydowanej większości respondentów (80,7%), nie zbiera się informacji od chorych dotyczących ich światopoglądu i potrzeb duchowych.

Wnioski. Badania wykazały, że:

1. Potrzeby duchowe chorych są najczęściej pomijane w opiece nad chorym.

2. Pielęgniarki powinny brać udział w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb duchowych pacjentów.

3. W placówkach opieki zdrowotnej nie są zbierane informacje dotyczące światopoglądu i potrzeb duchowych chorych. 

PDF

Bibliografia

1. de Walden-Gałuszko K, Kaptacz A. Pielęgniarstwo w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Warszawa: PZWL;2005.

2. Uchmanowicz E. Potrzeby duchowe i wsparcie psychologiczne ludzi będących u kresu życia w kontekście opieki hospicyjnej. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne. 2012; 1(6):67-72.

3. Nolan S, Saltmarsh P, Leget C. Opieka duchowa w opiece paliatywnej: prace nad utworzeniem Grupy Roboczej EAPC. Medycyna Paliatywna w Praktyce. 2012 2(6):57-61.

4. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 r. (art. 19 ust. 3 pkt. 3).

5. Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417.

6. Pawlak Z. Opieka duchowa w terminalnej fazie choroby. [W:] Nowa Medycyna. Ból i opieka paliatywna [online]. Dostępny na: http://www.czytelniamedyczna. pl/1318,opieka-duchowa-w-terminalnej-fazie-choroby.html [dostęp z dnia 13.02.2014].

7. Krzyżanowska-Łagowska U. Wartości duchowe w etosie pielęgniarskim. Kraków: Wydawnictwo Ad Vocem; 2005.

8. Taylor EJ. Co powiedzieć? Jak rozmawiać z chorym o duchowości? Kraków: Wydawnictwo WAM; 2008.

9. Puchalski CM, Lunsford B, Harris MH, et al. Interdisciplinary spiritual care for seriously ill and dying patients: a collaborative model [online]. Dostępny na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17034676 [dostęp z dnia 4.06.2014].

10. Krajewska-Kułak E, Mickiewicz I, Lankau A, i wsp. Opinia studentów kierunku pielęgniarstwo na temat możliwość i potrzeby realizacji praktyk religijnych w hospicjach – doniesienie wstępne. Problemy Higieny i Epidemiologii. 2010, 91(4): 672-677.

11. Mickiewicz I, Krajewska-Kułak E, Kędziora-Kornatowska K, i wsp. Opinie zawodowo czynnych pielęgniarek na temat opieki paliatywnej. Medycyna Paliatywna. 2011; 3: 151-162.

12. Krasuska ME, Stanisławek A, Turowski K. Standardy w pielęgniarstwie onkologicznym i opiece paliatywnej. Lublin: Akademia Medyczna; 2005.

Creative Commons License

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.

Prawa autorskie (c) 2015 Krystyna Florek-Tarczoń, Urszula Romanowska (Autor)