Wybrane elementy stylu życia i problemy zdrowotne osób po 50 roku życia

Autor

  • Maria Danuta Głowacka Zakład Organizacji i Zarządzania, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Autor
  • Urszula Kwapisz Zakład Organizacji i Zarządzania, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Autor
  • Urszula Kwapisz Zakład Organizacji i Zarządzania, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Autor
  • Anna Frankowska Zakład Organizacji i Zarządzania, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Autor

Słowa kluczowe:

starość, styl życia, choroby

Abstrakt

Wprowadzenie. Współczesne społeczeństwo należy do starzejących się. Osoby w wieku poprodukcyjnym w Polsce coraz częściej i chętniej korzystają nie tylko z leków i usług, które utrzymują je jak najdłużej w dobrym zdrowiu i kondycji psychicznej, ale i nowoczesnych wynalazków i udogodnień życia codziennego. Aby utrzymać dobrą kondycję do późnej starości niezbędne jest staranne dbanie o kondycję psychofizyczną, profilaktykę i kontrolę stanu zdrowia już po 50 roku życia. Wpływ na to ma także to wszystko, co składa się na tzw. zdrowy styl życia. 

Cel. Celem pracy jest ocena stylu życia osób po pięćdziesiątce i ich przyzwyczajeń prozdrowotnych, jak również najczęściej występujących chorób. 

Materiał i metody. Badaniem ankietowym w formie wywiadu bezpośredniego pogłębionego objęto grupę 92 osób po 50 roku życia mieszkających na terenie miasta Poznania. Wzięto pod uwagę takie wybrane elementy stylu życia jak aktywność zawodową, współmieszkanie z rodziną, odżywianie się i jego regularność, wysiłek fizyczny, kontrolę stanu zdrowia oraz współistniejące choroby. 

Wyniki i wnioski. Osoby po 50 roku życia, często aktywne zawodowo, w większości starają się dbać o swoją kondycję psychofizyczną. Mimo licznych chorób na które cierpią, chcą jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i być przydatne dla swoich rodzin. Niestety, nie zawsze są w pełni świadome, jak powinny postępować, aby tak się stało. Z kolei wsparcie, które dają rodzinie powinno owocować troską o ich zdrowie ze strony najbliższych. Dlatego zadaniem, nie tylko samych osób starszych, ale również rodziny i przyjaciół, jest uświadamianie i przypominanie o regularnym wykonywaniu podstawowych badań, udział w konstruowaniu zdrowej diety, jak i zachęcanie do umiarkowanego wysiłku fizycznego. Jeżeli badani chcą zachować kondycję i dobre samopoczucie do późnej starości, powinni rozpocząć te starania już po 50 roku życia. 

Bibliografia

1. Deutsche Welle. World Assembly on Ageing II: Growing Towards a Demographic Disaster. 10 April 20002, www.globalaging.org/waa2/articles/demogdisaster.htm.

2. Zdziebło K. Współczesne zjawiska demograficzne a problemy zdrowotne starzejącego się społeczeństwa. Studia Medyczne. 2008. p.64.

3. Kowalska A. Pokolenie, któremu dobrze „przy rodzicach”. Świat Kobiety. 2009;7:49.

4. Nowicka A. Wybrane problemy osób starszych. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls; 2008. p.67.

5. Kuchcińska M. Zdrowie człowieka i jego edukacja gerontologiczna. Bydgoszcz: Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im K. Wielkiego; 2004. p.34.

6. Karski JB. Praktyka i teoria promocji zdrowia wybrane zagadnienia. Warszawa: CeDeWu; 2003. p.71.

7. Pytlarz W. Racjonalne żywienie po 60-tym roku życia, www.profesor.pl/mat/na6_borowska_030528_1.php

8. Krzewicka M. Sportowe życie po 50, http://www.repka.pl/Sylwetka/Nowosci/Sportowe-zycie-po-50-tce.aspx

9. Kamiński A. Czas wolny osób starszych. In: Borsowa I, Pędlich I, Piotrowski J, Rożniatowski T, Rudnicki S, (ed.) Encyklopedia seniora. Warszawa: Wiedza Powszechna; 1986. p.105.

10. Woźniak B. Problematyka psychospołecznej aktywności osób starszych w polskich czasopismach popularnych dotyczących zdrowia. Gerontol Pol. 2007;15(1-2):7.

Opublikowane

2011-05-01