Postawa młodzieży gimnazjalnej pochodzącej z rodzin z problemem alkoholowym wobec dalszego kształcenia
Słowa kluczowe:
alkoholizm, dzieci, rodzina, edukacjaAbstrakt
Wprowadzenie. Problem uzależnienia od środków psychoaktywnych, w tym od alkoholu, nabiera coraz większego znaczenia społecznego. Aby skutecznie przeciwdziałać tej chorobie współczesnego świata, która pochłania liczne ofiary, wytrąca młodych ludzi z życia szkolnego, zawodowego i rodzinnego, należy wpływać na ogólną wiedzę i kulturę społeczeństwa w taki sposób, żeby zrozumienie wysokiej szkodliwości nałogu w sensie indywidualnym i zbiorowym stało się powszechne.
Cel. Celem pracy była próba uzyskania odpowiedzi na pytania: czy młodzież z rodzin alkoholowych ma trudności w nauce?, czy młodzież z rodzin alkoholowych jest ambitna i chce się kształcić?, czy młodzież z rodzin alkoholowych ma świadomość problemu choroby alkoholowej w swojej rodzinie?, w jaki sposób choroba alkoholowa wpływa na wizerunek rodziców w oczach dziecka?
Materiał i metody. Badaniami objęto młodzież gimnazjalną z miasta Nowy Targ i jego okolic. Przeprowadzono badania w grupie 45 dzieci pochodzących z rodzin obarczonych alkoholizmem i w grupie kontrolnej 46-osobowej.
Metodą badania był sondaż diagnostyczny, do którego zastosowano autorski kwestionariusz ankiety adresowany do młodzieży gimnazjalnej pochodzącej z rodzin obarczonych chorobą alkoholową.
Wyniki. Podobne wyniki w nauce osiągają zarówno dzieci z rodzin obarczonych chorobą alkoholową, jak i dzieci z grupy kontrolnej. Dzieci z rodzin alkoholowych osiągają dobre wyniki w nauce i są ambitne, jednak w porównaniu z dziećmi z rodzin wolnych od alkoholizmu nie mają wiedzy na temat swojego dalszego kształcenia po ukończeniu gimnazjum. Dzieci z rodzin obarczonych chorobą alkoholową mają świadomość nadużywania alkoholu w swoich rodzinach. Mimo wcześniej podawanych problemów, dzieci rodziców z chorobą alkoholową twierdzą, że czują się w swojej rodzinie szczęśliwe. Problem choroby alkoholowej nie przeszkadza respondentom uznawać autorytet swoich rodziców.
Bibliografia
1. Herda J, Poznański K, Wdowiak L. Problemy społeczne dzieci i mło- dzieży w środowisku nauczania i wychowania. Zdr Publ. 2004;114(4): 595-9.
2. Kobrzyńska T, Marcinkowski JT. Problemy związane ze spożywaniem alkoholu w okresie adolescencji. Prob Hig. 2000(69):142-9.
3. Smrokowska-Reichmann A. Dziecko alkoholika – jego problemy w dzieciństwie i w życiu dorosłym. Wspólne Tematy. 2002;7-8:74-81.
4. Cielecka-Kuszyk J. Sytuacja dzieci w rodzinie alkoholowej. Pielęg- niarstwo XXI wieku. 2007;2(19):123-4.