Wsparcie instytucjonalne i nieformalne osób niepełnosprawnych
Słowa kluczowe:
niepełnosprawność, wsparcie, instytucje, nieformalna pomocAbstrakt
Niepełnosprawność to zjawisko społeczne, które sukcesywnie przybiera na rozmiarach w Polsce, jak i wielu innych krajach europejskich. To jednocześnie jeden z najważniejszych aspektów stanu zdrowia. Wśród jego głównych przyczyn znajduje się regresywna struktura społeczna, która wyraża się stopniowym starzeniem się społeczeństw, wynikającym z malejącej liczby urodzeń przy jednoczesnym wydłużaniu się długości życia, a co za tym idzie pogorszeniem sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Inne źródła niepełnosprawności to urazy doznane podczas wypadków, a także choroby. Z danych ostatniego Narodowego Spis Powszechnego wynika, że w 2002r. co siódma osoba zamieszkująca Polskę była niepełnosprawna, podczas gdy w 1988r. była to co dziesiąta osoba, a w 1978r. co czternasta. Biorąc pod uwagę ogół niepełnosprawnych daje się zauważyć, że w populacji tej dominują kobiety i mieszkańcy wsi. Populacja osób niepełnosprawnych poza ograniczeniami wynikającymi ze stanu ich zdrowia bardzo często napotyka na szereg innych ograniczeń oraz barier, które w znaczący sposób utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie. Ze względu na ich istotę zwykle dzieli się je na: społeczne i fizyczne, a te z kolei na fizjograficzne oraz techniczne (w tym architektoniczne, urbanistyczne, komunikacyjne i funkcjonalne). W celu poprawy jakości życia osób z niepełną sprawnością prowadzone są działania ustawodawcze, powołujące podmioty polityki rehabilitacyjnej. Funkcjonuje też szereg instytucji i organizacji o rożnym profilu i zasięgu oddziaływania. Obok tych inicjatyw, równolegle realizowane są inicjatywy niesformalizowane, oparte na bezpośrednich kontaktach międzyludzkich (m.in. grupy samopomocowe, pomoc wolontariuszy). Zarówno działania instytucjonalne, jak i nieformalne podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych ukierunkowane są na wyrównywanie ich szans życiowych oraz integrację społeczną.
Bibliografia
1. Binczycka-Anholcer M. Zagrożenia zdrowotne, społeczne i socjalne osób niepełnosprawnych i ich implikacje. W: Lewandowski J, Lecewicz- Bartoszewska J, red. Ergonomia niepełnosprawnym. Jakość życia. Politechnika Łódzka, Łódź, 2001.
2. Barnes C, Mercer G. Niepełnosprawność. Warszawa: Wydawnictwo Sic!; 2008.
3. Skrzetuska E, Osik-Chudowolska D, Wojnarska A. Poziom życia osób niepełnosprawnych w okresie transformacji ustrojowej. Lublin: UMCS; 2002.
4. Schuntermann MF. The International Classifi cation of Impairments, Disabilities and Handicaps (ICIDH) – results and problems, Int J Rehabil Res 1996; 19 (1):1-11.
5. Ustawa z dnia 27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dz.U.97.123.776 z poźn.zm
6. Rocznik Statystyczny RP. Warszawa: GUS; 2008.
7. Stan zdrowia ludności Polski w 2004r. Warszawa: GUS; 2006.
8. Garbat M. Środowisko fizyczne i społeczne osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawność i Rehabilitacja 2003;1: 18-33
9. Kowal E. Problemy życia społecznego osób niepełnosprawnych. W: Ochonczenko H, Nowicka A, red. Potrzeby osób niepełnosprawnych w warunkach globalnych przemian społeczno-gospodarczych T.I. Kraków: Oficyna Wyd.”Impuls”; 2006.
10. Garbat M. Mieszkanie osoby niepełnosprawnej – jego funkcje oraz bariery w nim występujące. W: Solecki L, ed. Problemy ludzi starszych i niepełnosprawnych w rolnictwie. Lublin: IMW; 2004.
11. Stępniak I, Herdzina M. Wydatkowanie środków ZFRON na indywidualne programy rehabilitacji. Przemyśl: OBPON; 2008.
12. Konstytucja RP, Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483.
13. Piasecki M, Stępniak M, eds. Osoby z Niepełnosprawnością w Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia. Lublin: Norbertinum; 2003.
14. Piasecki M, Stępniak M, eds. Osoby z Niepełnosprawnością w polityce Organizacji Narodów Zjednoczonych. Lublin: Norbertinum; 2002.
15. Ustawa z dnia 9.05.1991r. O zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Dz.U. 1991 nr 46 poz. 201 z poźn.zm.
16. http://www.idn.org.pl/sonnszz/organizacje_ON.htm (06.02.2010)
17. Pomykało W, ed. Encyklopedia pedagogiczna. Warszawa: Fundacja Innowacja; 1993.
18. Mikulski J. Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych W: AK, ed. Polityka społeczna. Warszawa: SGH; 2006.
19. Kirenko J. Oblicza niepełnosprawności. Lublin: WSSP; 2006.
20. Kirenko J. Dylematy wsparcia społecznego osob z niepełnosprawnością. W: Palak Z, Bartkiewicz Z, red. Wsparcie społeczne w rehabilitacji i resocjalizacji. Lublin: UMCS; 2004.
21. Sowa J. Relacje interpersonalne w procesie wsparcia społecznego osób niepełnosprawnych. W: Palak Z, Bartkiewicz Z, red. Wsparcie społeczne w rehabilitacji i resocjalizacji. Lublin: UMCS; 2004.
22. Gonciarz B, Ostrowska A, Pańków W. Integracja społeczna i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych zamieszkałych w małych miastach i na terenach wiejskich – uwarunkowania sukcesów i niepowodzeń. Raport z badań. Warszawa: IFiS PAN; 2008.