Lista oczekujących jako instrument racjonalizujący dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej

Autor

  • Anna Jacek The Institute of Nursing and Health Sciences of Medical Department at the University of Rzeszów, Poland Autor
  • Klaudia Kędzior Private Specialist Ophthalmic Surgery Beata Białobrzeska in Jaroslaw, Poland Autor
  • Sławomir Porada The Institute of Nursing and Health Sciences of Medical Department at the University of Rzeszów, Poland Autor

DOI:

https://doi.org/10.12923/j.0044-2011/123-2/a.02

Słowa kluczowe:

lista oczekujących, czas oczekiwania, świadczeniodawca, pacjent, świadczenie zdrowotne

Abstrakt

Wstęp. W systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego pacjent nie może liczyć na nieograniczony dostęp do opieki medycznej, dlatego też kluczowe stało się prawo do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do świadczeń zdrowotnych. To rozwiązanie określane jest jako lista oczekujących na świadczenia zdrowotne.

Cel. Celem pracy było poznanie opinii na temat roli listy oczekujących jako instrumentu racjonalizującego dostęp do świadczeń w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Materiał i metody. W badaniach uczestniczyło 300 osób korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej w podmiotach leczniczych na terenie miasta Jarosławia. Do realizacji celu badania wykorzystano kwestionariusz ankiety własnego autorstwa.

Wyniki. Wykazano, iż 68% ankietowanych nie znalazło lepszego rozwiązania niż prowadzenie listy oczekujących, jeżeli chodzi o dostęp do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Natomiast 32% respondentów uważała, że prowadzenie listy oczekujących jest bezcelowe, ponieważ Świadczeniodawcy nie przestrzegają zasad przy jej prowadzeniu.

Wnioski. Stwierdzono, że należałoby ujednolicić formę przekazywania informacji o wyznaczonym terminie świadczenia zdrowotnego poprzez stworzenie jednakowego druku, który każdy pacjent (pierwszorazowy) otrzymywałby w momencie wpisywania na listę oczekujących na świadczenia zdrowotne. Istnieje duże zapotrzebowanie na wiedzę pacjentów w zakresie korzystania ze źródeł informacji na temat czasu oczekiwania na dane świadczenie zdrowotne

Bibliografia

1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Dz.U. Nr 78, poz.483 z późn.zm.

2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. z 2008r. Nr 164, poz.1027 z późn.zm.

3. Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 19/2008/DSS z dnia 17 marca 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przyjęcia Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne, http://www.nfz.gov.pl 20.12.2011.

4. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Dz.U. Nr 113,poz.657

Opublikowane

2013-04-01