Wpływ elektywnego cięcia cesarskiego na stan urodzeniowy noworodka w punktacji skali Apgar

Autor

  • Anna Słotwińska Department of Gynecology, Medical University of Wroclaw Autor
  • Maciej Zalewski Department of Gynecology, Medical University of Wroclaw Autor
  • Jerzy Heimrath Department of Gynecology, Medical University of Wroclaw Autor
  • Jerzy Zalewski Department of Gynecology, Medical University of Wroclaw Autor

Słowa kluczowe:

cięcie cesarskie elektywne, poród pochwowy, skala Apgar

Abstrakt

Wstęp. Przez ostatnie lata zauważalna jest na całym świecie tendencja zwyżkowa wykonywania cięć cesarskich. W naszym kraju liczba cięć również przekroczyła już dawno zalecane 15%. Przyczyny są wieloczynnikowe i złożone, od aspektów etycznych i liberalizacji wskazań po dążenie samych ciężarnych do wykonania cięć na życzenie. 

Cel. Celem pracy było porównanie pourodzeniowego stanu noworodków z porodów pochwowych z noworodkami z cięć cesarskich. Założeniem było uzyskanie przez noworodki z porodów naturalnych lepszej punktacji w skali Apgar niż u noworodków z cięcia cesarskiego. 

Materiał i metody. Porównano statystycznie punktację w skali Apgar w 1 i 10 minucie życia u 150 noworodków z porodów pochwowych ze 150 noworodkami z cięć cesarskich elektywnych. 

Wyniki. Noworodki urodzone siłami natury otrzymały statystycznie lepsze wyniki w ocenie w skali Apgar, w pierwszej minucie życia, w porównaniu z noworodkami z cięć cesarskich. W 10 minucie życia nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic w ocenie w skali Apgar pomiędzy obiema badanymi grupami. 

Wnioski. Wyniki pokazują, iż w przypadkach, gdy życiu matki i dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo, lepszym sposobem zakończenia ciąży jest poród siłami natury. 

Bibliografia

1. Odent M. Cesarskie cięcie a poród naturalny. Wrocław: Fundacja Kobieta i Natura; 2010. p.13.

2. Poród nie jest chorobą. 15 zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. www.psychologiadlamam.republika.pl/who.html

3. Chazan B, Troszyński M. Cięcie cesarskie w Polsce. Gin Pol. 2005;76(8):655-60.

4. Troszyński M, Niemiec T, Wilczyńska A. Cięcie cesarskie – dobrodziejstwo czy zagrożenie? Perinatologia, Ginekologia i Neonatologia. 2008;1(1):8-10.

5. Królak-Olejnik B, Halaba Z, Karpe J, et al. Analiza stanu noworodków urodzonych o czasie drogą cięcia cesarskiego w Klinice Perinatologii i Ginekologii w Zabrzu. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2009;2(1):53-6.

6. Suchocki S, Piec P. Cięcie cesarskie na przełomie XX i XXI wieku – aktualne problemy. Gin i Położ. 2007;1(3):15-21.

7. Kolas T, Saugstad OD, Daltveit AK, et al. Planned cesarean versus planned vaginal delivery at term: Comparison of newborn infant outcomes. Am J Obst Gin. 2006;195:1538-43.

8. Fogelson NS, Menard MK, Husley T, Ebeling M. Neonatal impact of elective repeat cesarean delivery AT term: A comment on patient choice cesarean delivery. Am J Obst Gin. 2005;192:1433-6.

9. Piec P, Suchocki S, Obst M, et al. Ocena stanu noworodka urodzonego cięciem cesarskim w porównaniu z porodem drogą pochwową. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2008;1(2):94-6.

Opublikowane

2012-09-01