Znajomość praw pacjenta wśród osób leczonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu
DOI:
https://doi.org/10.12923/j.0044-2011/122-4/a.09Słowa kluczowe:
prawa pacjenta, informacja zdrowotna, edukacjaAbstrakt
Wstęp. Prawa pacjenta są ściśle powiązane i wywodzą się z idei praw człowieka. Postęp cywilizacyjny, a także rozwój medycyny przyczyniły się do powstania regulacji prawnych, które mają na celu między innymi ochronę dóbr pacjentów. Ich znajomość jest istotnym czynnikiem w interakcjach lekarz-pacjent, kształtującym prawidłowe relacje oraz określa zachowania w problemowych sytuacjach. Wiedza o prawach pacjenta umożliwia korzystanie w pełni ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapobieganie naruszeniom i zaniechaniom w stosunku do pacjenta.
Cel. Celem pracy jest ocena znajomości praw pacjenta wśród osób leczonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono z użyciem anonimowego kwestionariusza ankiety własnego autorstwa. Badaną grupę stanowiło 100 losowo wybranych pełnoletnich pacjentów obojga płci. Ankieta zawierała 23 pytania dotyczące znajomości praw pacjenta, sposobu uzyskiwania informacji o prawach pacjenta, zjawiska łamania praw, nabywania wiedzy o prawach pacjenta oraz danych społeczno-demograficznych: płci, wieku i wykształcenia respondentów.
Wyniki. Analiza wyników badań świadczy o dostatecznym stopniu wiedzy pacjentów, bez znajomości szczegółów, na temat ich praw. Najczęstszym źródłem informacji o prawach pacjenta w opinii badanych jest telewizja. Spośród nich 94% jest przekonanych o występowaniu zjawiska łamania praw pacjenta w Polsce; 47% osób doświadczyło go osobiście. Najwięcej naruszeń dotyczy prawa do świadczeń medycznych i informacji.
Wnioski. Wyniki wskazują na konieczność posiadania pełniejszej wiedzy o prawach pacjenta zarówno przez pracowników służby zdrowia, jak i samych pacjentów.
Bibliografia
1. Bujny J. Prawa pacjenta. Między autonomią a paternalizmem. Warszawa: C.H. Beck; 2007.
2. Boratyńska M, Konieczniak P. Prawa pacjenta. Warszawa: Difin; 2001.
3. Iwanowicz-Palus G. Prawa pacjenta w Polsce. Prawo i Medycyna. 2000;8(2):80.
4. Kujawa E. Prawa pacjenta – nowa rzeczywistość, nowe dylematy moralne. In: G. Rogala-Pawełczyk. Prawa pacjenta a etyka zawodowa pielęgniarki i położnej. Warszawa: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych; 1998.
5. Lasocik Z. Edukacja w zakresie praw człowieka. In: A. Rzepliński. Prawa i wolności człowieka. Warszawa: Exit; 1993. p.125.
6. Drozdowska U. Cywilnoprawna ochrona praw pacjenta. Warszawa: C.H. Beck; 2007.
7. Poździoch S. Prawa człowieka i prawa pacjenta – osiągnięcia II połowy XX wieku. Zdrowie i Zarządzanie. 2001;2:17