Wiedza uczestniczek szkoły rodzenia na temat przeciwwskazań do aktywności fizycznej w okresie prenatalnym
Słowa kluczowe:
ciąża, kinezystymulacja, przeciwwskazaniaAbstrakt
Wstęp. Aktywność fizyczna zaliczana jest obecnie do ważnych elementów zdrowego stylu życia kobiet w ciąży. Obok regularnych kontroli położniczych oraz odpowiedniej diety stanowi istotny aspekt przygotowania do aktywnego porodu oraz macierzyństwa. Istnieje jednak grupa przeciwwskazań medycznych, które wykluczają wprowadzenie kinezysymulacji w tym okresie. Należą do nich przede wszystkim stany patologiczne oraz choroby matki, które zagrażają zdrowiu kobiety i płodu.
Cel. Celem niniejszego doniesienia jest ocena poziomu wiedzy kobiet ciężarnych z zakresu przeciwwskazań do aktywności fizycznej w okresie prenatalnym.
Materiał i metody. Badaniem w formie sondażu diagnostycznego objęto 100 uczestniczek w kursu przedporodowego w Szkole Rodzenia imienia dr Jadwigi Beaupre w Krakowie w roku 2008 i 2009.
Wyniki. Wyniki wykazały, że badane znały tylko podstawowe przeciwwskazania do wprowadzenia kinezystymulacji w okresie ciąży. Istnieje zatem pilna potrzeba zwiększenia wiedzy kobiet w tym zakresie
Bibliografia
1. Fijałkowski W, Michalczyk H, Markowska R, Sadowska L. Rehabilitacja w położnictwie i ginekologii. Wrocław: Wydawnictwo AWF;1998.
2. Kozłowska J. Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie. Kraków: Wydawnictwo AWF;2006.
3. Rekomendacje Royal College of Obstetricians and Gynecologists
dotyczące ćwiczeń fi zycznych u kobiet w ciąży. Ćwiczenia fi zyczne u kobiet w ciąży. Med Prakt - Ginekologia i Położnictwo. 2007;5:13-20.
4. Kozłowska J. Komentarz do artykułu pt. Ćwiczenia fi zyczne u kobiet w ciąży. Aktualne (2006r.) stanowisko Royal College of Obstetricians and
Gynecologists. Med Prakt - Ginekologia i Położnictwo. 2007;5:19-20.
5. ACOG Committee, Exercise During Pregnancy and the Postpartum Period Obstet Gynecol. 2002;99:171-3.
6. Sempolska K. Przyszła mama w formie. Spamagazine. 2006;8:30-1.