Ocena skuteczności postępowania terapeutycznego w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chatka” w Nowym Targu

Autor

  • Robert Walaszek Zakład Odnowy Biologicznej, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków Autor
  • Joanna Handzel Zakład Odnowy Biologicznej, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków Autor

Słowa kluczowe:

niepełnosprawność, rehabilitacja, skala Barthela

Abstrakt

Wstęp. Niepełnosprawność dotycząca coraz większej liczby osób jest istotnym problemem naszych czasów. 

Cel. Celem badań była ocena wpływu postępowania terapeutycznego na stan osób przebywających w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chatka” w Nowym Targu. 

Materiał i metoda. Zbadano 10 kobiet i tyle samo mężczyzn w wieku od 23 do 40 lat. Wśród badanych, najwięcej, bo 8 osób wykazywało umiarkowany stopień niepełnosprawności. Badania przeprowadzono dwukrotnie, pierwsze – w październiku 2005 roku, drugie - w październiku 2008 roku. Do oceny stanu podopiecznych posłużyła skala Barthela. 

Wyniki i wnioski. Trzyletni pobyt w placówce miał wpływ na czynności związane z utrzymywaniem higieny osobistej, korzystanie z toalety, umiejętność wchodzenia i schodzenia ze schodów, ubieranie i rozbieranie się, a także na przygotowywanie posiłków, co wykazano w grupie kobiet, potwierdzenie czego było wykazanie zależności istotnie statystycznej. U badanych mężczyzna różnice istotnie statystyczne stwierdzono w zakresie czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej, myciem ciała i kąpielą oraz ubieraniem i rozbieraniem się. 

Bibliografia

1. Kirenko J. Indywidualna i społeczna percepcja niepełnosprawności Lublin: UMCS Lublin; 2007.

2. Rzeźnicka-Krupa J. Komunikacja Edukacja Społeczeństwo Krakow: Oficyna Wydawnicza „Impuls”; 2007.

3. Niecikowska R. Opis prawnych podstaw definicji niepełnosprawności. Niepełnosprawność w formalnych definicjach i aktach prawnych Warszawa:Wydawnictwo Stowarzyszenie Klon/Jawor; 2006.

4. Gałkowski T. Wokół definicji pojęcia „osoba niepełnosprawna” – doświadczenia europejskie. Problemy Rehabilitacji Społecznej i Zawodowe. Warszawa: Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego; 1997.

5. Wapiennik E. Niepełnosprawny-pełnoprawny obywatel. Warszawa: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji UKiE; 2002.

6. Golinowska S. Zabezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych, rozwiązania polskie i innych krajów. Polityka Społeczna. 2001;4.

7. Wiebers DO, Feigin VL, Brown Jr RD. Handbook of Stroke. Udar mózgu, Warszawa: PZWL; 2008.

Opublikowane

2010-09-01