Rodzice uzależnieni od alkoholu  wobec edukacji swoich dzieci

Autor

  • Wioletta Ławska Nursing Institute, Podhale State College Autor
  • Mara Zięba Nursing Institute, Podhale State College Autor
  • Grażyna Dębska Nursing Institute, Podhale State College; Faculty of Health and Medical Science, Andrzej Frycz-Modrzewski Kraków University Autor
  • Maria Łyżnicka Nursing Institute, Podhale State College Autor

Słowa kluczowe:

alkoholizm, rodzina, dzieci, edukacja

Abstrakt

Wstęp. W dobie zmian jakich jesteśmy świadkami zmienia się również spojrzenie na wykształcenie. Większość ludzi dąży do osiągnięcia jak najwyższych kwalifikacji poprzez zdobywanie wiedzy na wielu poziomach. Rodzice dopingują swoje dzieci do nauki przekonując, że jest to szansa na lepszą ofertę pracy i szansa na niezależność. W rodzinach wspierających dzieci i będących dla nich przykładem, w takich, w których dzieci czują się szczęśliwe z pewnością cel ten będzie łatwiej osiągnąć.

Cel. Celem pracy jest zaprezentowanie spojrzenia leczących się alkoholików na dalszą edukację ich dzieci po ukończeniu gimnazjum oraz wpływ alkoholizmu na funkcjonowanie dzieci w rodzinach.

Materiał i metody. Badaniami objęto leczących się na Oddziale Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Oddziale Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych w Nowym Targu. Narzędziem badawczym był kwestionariusz CAGE oraz autorski kwestionariusz ankiety, adresowany do uzależnionych od alkoholu rodziców. Uzyskano zgodę na przeprowadzenie badań od ordynatora w/w oddziałów i dyrektora szpitala w Nowym Targu, a także wszyscy ankietowani wyrazili zgodę na badanie.

Wyniki i wnioski. Wszystkie badane osoby są świadome swojego uzależnienia od alkoholu. Rodzice uzależnieni od alkoholu chcą, aby ich dzieci kontynuowały naukę po ukończeniu gimnazjum, ponieważ uważają, że wykształcenie jest ważne w życiu każdego człowieka. Alkoholizm rodziców w opinii badanych wpływa negatywnie na ambicje dzieci. Większość badanych uważa, że dzieci alkoholików nie są szczęśliwe, czego nie potwierdzają mówiąc o swoich dzieciach,  które według nich, są bezpieczne i szczęśliwe. Wykształcenie w opinii badanych nie ma wpływu na ilość spożywanego alkoholu oraz na świadomość jego szkodliwości.

Bibliografia

1. Wójcik M, Czy warto się uczyć? Remedium 2007;11:20.

2. Komorowska M, Funkcjonowanie dzieci z rodzin alkoholowych. Remedium 2008;4:8-9.

3. Smrokowska – Reichmann A. Dziecko alkoholika - jego problemy w dzieciństwie i w życiu dorosłym. Wspólne Tematy 2002; 07-08:74-81.

4. Karasowska A. Jak wychowywać i uczyć dzieci z zaburzeniami zachowania? Część 4. Remedium 2007;5:10-12.

5. Karasowska A. Model pomocy realizowany w świetlicy. Remedium 2009;2:6-7.

6. http://counsellingresource.com/quizzes/alcohol-cage/index.html

Opublikowane

2010-01-01