Wykorzystanie Międzynarodowej Klasyfi kacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) w orzecznictwie lekarskim niepełnosprawności

Autor

  • Dominika Cichońska Medical University of Lodz, Faculty of Health Sciences, Chair of Health Care Policy Autor
  • Michał Marczak Medical University of Lodz, Faculty of Health Sciences, Chair of Health Care Policy Autor
  • Anna Raczkiewicz University Hospital of the Ministry of Defence in Warsaw, Department of Internal Diseases and Rheumatology Autor
  • Aleksandra Sierocka Medical University of Lodz, Faculty of Health Sciences, Chair of Health Care Policy Autor

Słowa kluczowe:

niepełnosprawność, orzecznictwo lekarskie, Międzynarodowa Klasyfi kacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia

Abstrakt

Wstęp. Orzecznictwo lekarskie jest szerokim pojęciem i zawiera orzekanie o stanie zdrowia, o zdolności do pracy, o stopniu niepełnosprawności, zarówno na prośbę zainteresowanego pacjenta, jak i na zlecenie różnorodnych władz. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja możliwości wykorzystania platformy pojęciowej Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) w orzecznictwie lekarskim niepełnosprawności, na przykładzie osteoporozy. Klasyfikacja ta bowiem określa zależne od stanu zdrowia możliwości człowieka jako jednostki, funkcjonowanie jego organizmu i zakres uczestnictwa w życiu społecznym. Umożliwia zobaczenia człowieka jako całości, również z jego problemami w komunikowaniu się z otoczeniem, co odgrywa bardzo ważną rolę w orzecznictwie.

Materiał i metody. Przyjętą metodą badania jest kwestionariusz ankiety dla pacjenta, zaprojektowany według EULAR ICF Core Sets Validation Study, przeprowadzony u 50 pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Wyniki. Na podstawie wyników badania autorzy artykułu proponują stosowanie platformy ICF do potrzeb tworzenia taksonomii orzecznictwa lekarskiego niepełnosprawności, nakładając na to transformację do przestrzeni możliwych sformalizowanych terapii, interwencji medycznych, działań prewencyjnych i diagnoz populacyjnych. Pozwala ona, w śmiałych hipotezach autorów, na unifikację i obiektywizację orzecznictwa i podejmowania decyzji o punktach zwrotnych w wyborze procedur i terapii medycznych, a nawet dokonywać jakościowej zmiany w kulturze systemu ochrony zdrowia.

Bibliografia

1. Ustawa z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z poźn. zm, Dz.U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79).

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8.12.1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych (Dz.U. z 21.08.1997 r.).

3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27.07.1999 r. w sprawie szczegółowych zasad wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz.U. Nr 65, poz. 741).

4. Projekt PRO.F.USE. First Raport [December 2004 – January 2005], Pistola 2005, p. 3.

5. Projekt PRO.F.USE. First Raport [December 2004 – January 2005], Pistola 2005, p. 4-5.

6. http://www.who.un.org.pl/fi les/369/ICF.doc

Opublikowane

2009-01-01