Nadzór merytoryczny w opiece profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą, sprawowanej przez pielęgniarki i położne na Dolnym Śląsku

Autor

  • Barbara Smektała Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego we Wrocławiu Autor
  • Lech Lenkiewicz Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego we Wrocławiu Autor
  • Iwona Stasiak Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego we Wrocławiu Autor
  • Piotr Kollbek Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego we Wrocławiu Autor

Słowa kluczowe:

pielęgniarka, położna, higienistka, profilaktyka, środowisko, medycyna szkolna

Abstrakt

Pielęgniarki i położne sprawują opiekę profilaktyczną nad dziećmi w wieku do 19 lat. Od urodzenia do końca drugiego miesiąca życia opiekę nad dzieckiem w środowisku domowym sprawuje położna, a następnie do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia – pielęgniarka środowiskowo/ rodzinna. Dalsza profilaktyczna opieka zdrowotna nad dziećmi kontynuowana jest dopiero od szóstego roku życia w środowisku nauczania i wychowania przez pielęgniarki lub higienistki szkolne.
W wyniku przeprowadzonych przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego 695 kontroli (w latach 2005- 2007) pielęgniarek i położnych, pracujących w środowisku rodzinnym, oraz pielęgniarek i higienistek, pracujących w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej lub w innych jednostkach realizujących świadczenia z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i uczniami, stwierdzano wiele powtarzających się nieprawidłowości.
Najważniejsze z nich to: niedostateczna współpraca między podmiotami sprawującymi tę opiekę, brak w niektórych szkołach gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, niewłaściwie prowadzona dokumentacja medyczna, brak opracowania dotyczącego opieki stomatologicznej, niedostatki w opiece środowiskowej, zbyt małe w stosunku do potrzeb zatrudnianie pielęgniarek i położnych oraz obejmowanie opieką zbyt dużej liczby uczniów.

Bibliografia

1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń zdrowotnych, w szczególności badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (Dz.U. 2004, nr 276, poz. 2740).

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki położnej podstawowej opieki zdrowotnej z dnia 20 października 2005 r. (Dz.U. 2005, nr 214, poz. 1816).

3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. 2004, nr 282, poz. 2814 ze zm.).

4. Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 26/2008/DOZ z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.

Pobrania

Opublikowane

2009-01-01