Klasyfikacja zdrowia publicznego – dane z raportu Public Health Classifi cations Project (Podsumowanie I fazy projektu)

Autor

  • Lucyna Kapka Samodzielna Pracownia Biologii Molekularnej, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie; Katedra Zdrowia Publicznego, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Autor
  • Małgorzata Cyranka Samodzielna Pracownia Biologii Molekularnej, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie Autor

Słowa kluczowe:

zdrowie publiczne, klasyfikacja, funkcje

Abstrakt

Istniejące klasyfikacje zdrowia publicznego nie obejmują wszystkich istotnych płaszczyzn zdrowia publicznego, które zawierają się w jego funkcjach, metodach, interwencjach (wykorzystywanych do wypełniania funkcji), problemach zdrowia oraz czynnikach stanu zdrowia, do których adresowane są działania zdrowia publicznego, zasoby i infrastruktura, oraz regulacje jakim podlegają te działania. Stąd też pojawiła się potrzeba zaprojektowania wielowymiarowej klasyfikacji zdrowia publicznego, która spełni oczekiwania i potrzeby. Jej pierwotna wersja została przedstawiona w raporcie podsumowującym pierwszą fazę projektu klasyfikacji zdrowia publicznego. W artykule, korzystając z raportu, opisano proces rozwoju i tworzenia tej klasyfikacji. Konsensus wypracowany przez ekspertów zajmujących się problematyką zdrowia publicznego został wypracowany zarówno w kwestii, że klasyfikacja zdrowia publicznego powinna być wielowymiarowa, jak też zgody co do podziału zdrowia publicznego na sześć głównych kategorii. Prezentowana klasyfikacja obejmuje najważniejsze aspekty i aktywności podejmowane w ramach zdrowia publicznego, ułatwia organizowanie i porządkowanie informacji dotyczących zdrowia publicznego, jak też pozwala na docieranie do tych informacji na rożnych płaszczyznach.

Bibliografia

1. Miller M, Zieliński A. Zdrowie publiczne – misja i nauka, Przeg Epidemiol. 2002;56:547-57.

2. Lubicz M. Modelowanie systemu finansowania opieki zdrowotnej: cele, dane, obiekty, prognozy, symulacje. Część 1. Cele – kontekst zastosowania metod ilościowych w finansach służby zdrowia, Prace Naukowe Instytutu Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Stud Mat. 2004;75(17):183-202.

3. Wojtyniak B, Goryński P. Sytuacja zdrowotna ludności Polski (red.), wydawnictwo Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny; 2008.

4. Cybulka J. OWL – język definiowania ontologii w semantycznej sieci WWW. Pro Dialog. 2004:18.

Pobrania

Opublikowane

2009-12-01