Analiza obciążenia psychicznego na stanowisku pracy pielęgniarki

Autor

  • Kinga Kulczycka Katedra i Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie UM w Lublinie Autor
  • Ewa Stychno Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach Autor

Słowa kluczowe:

obciążenie pracą, problemy zdrowotne

Abstrakt

ANALIZA OBCIĄŻENIA PSYCHICZNEGO NA STANOWISKU PRACY PIELĘGNIARKI

Wstęp. W systemie ochrony zdrowia pielęgniarki realizują zarówno funkcje podstawowe jak i pomocnicze. Polegają one na działaniach skierowanych do pacjentów i ich rodzin, jak również do współpracowników. Poszczególne role wynikające z pełnionych funkcji pozwalają pielęgniarce na wykorzystanie wiedzy i umiejętności pozyskiwanych w czasie kształcenia zawodowego. Rola pielęgnacyjno-opiekuńcza pozwala na stawianie samodzielnej diagnozy i zaspokajanie podstawowych potrzeb bio-psycho-społecznych pacjentów. Rola dydaktyczno-wychowawcza pozwala na wykorzystanie umiejętności w zakresie przekazywania informacji z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji adresatów. Rola ekspresyjna uwidacznia zdolności empatii i nawiązywania kontaktu terapeutycznego. Natomiast instrumentalno-techniczna rola, to obszar sprawności o charakterze psychomotorycznym gwarantującym efektywność w realizacji procesu diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnego. Jest jeszcze rola administracyjna, która ujawnia umiejętności z zakresu planowania, organizowania przewodzenia i kontrolowania. Biorąc pod uwagę cele, role i wykonywane zadania można zaobserwować dużą różnorodność i zmienność warunków wykonywanej pracy. Obciążenia na stanowisku pracy związane są ze środowiskiem pracy oraz zagrożeniami jakie ono powoduje. Warunki pracy organizacyjno-techniczne, społeczne, ekonomiczne mogą powodować obciążenia o charakterze fizycznym lub psychicznym.

Cel pracy. Celem pracy jest przedstawienie elementów, które stanowią obciążenie psychospołeczne na stanowiskach pielęgniarek.

Materiał i metody. Do badania wykorzystano zmodyfikowany kwestionariusz ankiety „Psychospołeczne warunki pracy”. Badaniem objęto 103 pielęgniarki studentki – studiów pomostowych.

Wnioski. Analiza materiału pozwoliła zauważyć zależność pomiędzy wymaganiami warunków środowiska pracy a możliwością wpływania na to co dzieje się w pracy.

Bibliografia

1. Mielczarek-Pankiewicz E. Problemy zdrowotne pielęgniarek i położnych (1). Magazyn Pielęgniarki i Położnej. 2010; 3.

2. Romanowska-Słomka I. Pielęgniarka. Atest 2009; 2: 60-63.

3. www.ciop.pl - 2012.05.15

4. Kuriata E i wsp. Specyfika pracy pielęgniarskiej w szpitalu– warunki pracy i aktualne wyzwania. Część I. Zdrowie Publiczne. 2011; 1 (2): 163–167.

5. Kuriata E i wsp. Czynniki szkodliwe oraz obciążenie pracą pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu. Część II. Zdrowie Publiczne. 2011; 1 (3): 269–273.

6. Zahradniczek K. Wprowadzenie do pielęgniarstwa. wyd.3. Warszawa: PZWL; 1999.

7. Organa Z. Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pielęgniarki (w przychodni). Praca i Zdrowie. 2009; 2:47-49.

8. Widerszal-Bazyl M. Ł Źródła stresu i satysfakcji w pracy pielęgniarki. Czy istnieje polska specyfika? [W:] Materiały pokonferencyjne: „Pielęgniarek polskich portret własny z Europą w tle” CIOP PIB. Warszawa; 2005: 2–4.

9. Radkiewicz P i wsp. Dlaczego Pielęgniarki tak wcześnie odchodzą z zawodu? Bezpieczeństwo Pracy. 2004;7-8:31-34.

10. Kowalczuk K i wsp. Zagrożenia zawodowe pielęgniarek, położnych i lekarzy w środowisku pracy. Problemy Higieny Epidemiologicznej. 2008; 2(89):211-215.

Pobrania

Opublikowane

2012-09-01