Obraz kobiety w najstarszych religiach Świata
Słowa kluczowe:
kobieta, religia, kulturaAbstrakt
Wstęp. W tradycyjnych religiach i kulturach zawsze występowała asymetria związana z płcią. Uważano zajęcia wykonywane przez mężczyzn za ważniejsze od tych, które należały do niewiast. Kobieta jako opiekunka i strażniczka rodziny określana jest mianem matki. Podstawowym i niezwykłym pięknem kobiety jest macierzyństwo. Atrybutami kobiety są płodność, rodzicielstwo oraz tajemnica nowego życia. Przez wieki zmieniała się pozycja kobiety w społeczeństwie. W czasach współczesnych rola kobiety jest zależna od kultury, w której żyje i religii jaką wyznaje.
Celem pracy. Celem pracy jest przedstawienie obrazu kobiety w najstarszych religiach Świata.
Wyniki badań. Zaczynając od Chrześcijaństwa, religii nam najbliższej przywołujemy postawę Jana Pawła II, który podkreślał równość kobiety i mężczyzny. W Islamie, Koran i Hadisy gromadzą prawa i obowiązki każdego muzułmanina. Rolę kobiety Allah określił jako inną niż mężczyzny, ma ona niższy status społeczny. W Judaizmie zgodnie z Torą, każdemu człowiekowi wyznaczona jest inna funkcja w życiu. Główną misją kobiety jest podtrzymywanie pozytywnej atmosfery domowej i wychowanie potomstwa zgodnie z wiarą.
Bibliografia
1. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 1996.
2. Genstwa M. Mania M. Nowak A. Seksualność, kobiecość w kulturach i religiach świata. Gin. Prakt. 2009:4: 41-52.
3. List Apostolski Mulieris Dignitatem Ojca Świętego Jana Pawła II, z okazji roku Maryjnego o godności i powołaniu kobiet. Rzym 1988. Dostępny: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/mulieris.html (Data dostępu: 11.04.2011).
4. List do kobiet A Ciascuna Di Voi Ojca Świętego Jana Pawła II, na IV światową konferencję w Pekinie. Watykan 1995. Dostępny: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/pekin_29061995.html (Data dostępu: 11.04.2011).
5. List do rodzin Gratissimam Sane Ojca Świętego Jana Pawła II, Rzym 1994. Dostępny: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/gratissimam.html (Data dostępu: 11.04.2011)
6. Majda A. Zelewska- Puchała J, Ogórek Tęcza B. Pielęgniarstwo Transkulturowe. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
7. Katechizm Kościoła Katolickiego (1284). Wydawnictwo Pallotinum, Poznań 2002.
8. Majchrowski J. Główne religie współczesnego świata, Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1987.
9. Abu- Rub H. Zabża B. Ogólny obraz kobiety w Islamie [w] „Status kobiety w Islamie” wyd. Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształcenia Kulturowego, Wrocław 2002.
10. http://religie.wiara.pl/doc/472173.Kobieta-w-islamie (Data dostępu: 11.04.2011).
11. Fuks M., Hoffman Z., Horn M., Tomaszewski J. Żydzi polscy – dzieje kultura.Interpress, Warszawa 2002.
12. Alban S., Leininger M.M., Reynolds C.L.; Multikulturelle Pflege, Urban&Fischer, München 1999.
13. Materiały z wykładów Dr E. Hofstätter kursu dokształcającego Akademii Kształcenia Zawodowego miasta Wiednia na temat Transkulturowe kompetencje przez pryzmat pięciu religii świata – materiały u autorki.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2011 Autorzy

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.