Organizacja pracy ambulatorium w projekcie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) z punktu widzenia pielęgniarki
Słowa kluczowe:
epidemiologia chorób alergicznych w Polsce, organizacja pracy pielęgniarskiejAbstrakt
ORGANIZACJA PRACY AMBULATORIUM W PROJEKCIE ECAP (EPIDEMIOLOGIA CHORÓB ALERGICZNYCH W POLSCE) Z PUNKTU WIDZENIA PIELĘGNIARKI
W ramach projektu ECAP badanie ambulatoryjne jest przeprowadzane na obszarze 9 regionów w Polsce (Warszawa, Lublin, Białystok, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, powiat zamojski i krasnostawski). Ramy programowe zakładają przebadanie 7 tysięcy pacjentów w grupach wiekowych 6-7 lat, 13-14 lata i 20-44 lat.. Badanie ambulatoryjne pacjenta trwa ok. 45-60 minut i składa się z następujących etapów: podpisanie przez pacjenta zgody na badanie, wstępna kwalifikacja przez lekarza do dalszych badań diagnostycznych: spirometrii, pikflometrii (PNIF), punktowych testów skórnych (z 15 pospolitymi alergenami środowiskowymi), pobrania z żyły łokciowej krwi celem dalszych badań laboratoryjnych w kierunku rozpoznawania chorób alergicznych. Ww. badania diagnostyczne są przeprowadzane przez wykwalifikowany personel pielęgniarski.
Bibliografia
1. Samoliński B i wsp. Epidemiologia alergii i astmy w Polsce – doniesienie wstępne badania ECAP. Terapia. 2008;10(1): 41 – 46.
2. European Allergy White Paper, The UCB Institute of Allergy, 18.
3. Samoliński B i wsp. Występowanie alergicznych nieżytów nosa i astmy w Polsce w 2003 roku w Polsce. Alergia. 2003;3:41–44.
4. Bosquet J, van Cauwenberge, Khaltaev N i wsp. Allergic rhinitis and its impact of asthma. ARIA workshop report . J.Aller.Clin. Immun. 2001;108:5.
5. Widomska – Czekajska T, Górajek – Jóźwik J. Przewodnik encyklopedyczny dla pielęgniarek. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL;2001.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Edyta Krzych-Fałta, Bożena Rojek, Bolesław Samoliński (Autor)

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.