Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Wytyczne dla autorów

Regulamin publikowania prac w kwartalniku „Current Problems of Psychiatry” Informacje dla autorów

Current Problems of Psychiatry jest czasopismem publikującym w trybie otwartego dostępu. Informujemy, że od 1.03.2024 dla wszystkich przesłanych do Redakcji manuskryptów zostaje wprowadzona stawka opłaty autorskiej wynosząca: 600 PLN/135 EUR (kwoty brutto). Autorzy uiszczają opłatę po akceptacji manuskryptu do publikacji.

Przelew tradycyjny:
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Al.Racławickie 1
20-059 Lublin

Opłata za publikację (Curr Probl Psychiatry, NR ARTYKUŁU, nazwisko pierwszego autora)

Płatność 135.00 EUR na konto bankowe:
PL 50 1020 3147 0000 8202 0084 6253
SWIFT: BPKOPLPW
PKO BP S.A. O/Lublin ul. Watykańska 7, 20-538 Lublin

Płatność 600.00 PLN na konto bankowe:
PL79 1140 1094 0000 4210 7800 1029
mBank S.A.
ul. Spokojna 2, 20-074 Lublin

Przygotowanie prac

Prace przesyłane do „Current Problems of Psychiatry” należy przygotować w programie MS Word, stosując czcionkę 12 punktów (np. Arial, Times New Roman) i podwójny odstęp między wierszami.

Publikujemy prace w dwóch wersjach językowych- polskiej i angielskiej, w związku z czym prosimy o nadsyłanie prac w dwóch odrębnych plikach, z oddzielną stroną tytułową dla wersji polskiej i angielskiej. Istnieje możliwość publikowania prac wyłącznie w języku angielskim, lub innym języku kongresowym - w takim przypadku prosimy jedynie o dołączenie polskiej wersji streszczenia.

Miary i miana należy stosować zgodnie międzynarodowym systemem jednostek miar (SI). Skróty należy wyjaśniać przy pierwszym ich użyciu w tekście. Nie można zamieszczać skrótów w streszczeniu.

1) Ryciny, tabele zdjęcia

Nie należy umieszczać rycin i tabel w tekście pracy, a jedynie zaznaczyć w artykule ich docelową lokalizację, dla przykładu: (fig. 1), (tab. 1). Spis rycin należy przygotować na oddzielnej stronie (po spisie piśmiennictwa), a tabele umieścić na końcu pracy, za spisem rycin, każdą na oddzielnej stronie. Numer arabski tabeli i jej tytuł znajdują się powyżej tabeli. Pod tabelą, w stopce, należy zamieścić wyjaśnienie użytych skrótów. Akceptowane do druku będą jedynie wysokiej jakości ryciny, tj. w formacie *.tif, lub *.jpg, o rozdzielczości 300 dpi, szerokości 8 cm (kolumna) lub 16 cm (dwie kolumny).

Zdjęcia kolorowe należy wykonać w CMYK, wykresy w programach Word, PowerPoint lub Excel. Nie należy stosować napisów na zdjęciach, a jedynie oznaczenia symboliczne, np. strzałki, krzyżyki, groty, które muszą być dostatecznie duże i czytelne. Ich wyjaśnienia należy zamieścić w podpisie ryciny.

W przypadku złożenia do redakcji rycin opublikowanych w innym czasopiśmie wymagana jest pisemna zgoda właściciela praw autorskich na ich ponowne wykorzystanie.

2) Analizy statystyczne:

Czasopismo oczekuje także od Autorów prac oryginalnych wysokiego poziomu zastosowanych analiz statystycznych, tj. unikania operowania zmiennymi nominalnymi, takiego przygotowania grup badanych i analizowanych zmiennych, które umożliwiają stosowanie metod parametrycznych (zgodnych z rozkładem normalnym), uwzględniania w porównaniach wskaźników wielkości efektu (nie tylko poziomu p), kontrolowania wyników analiz wielozmiennowych odnośnie wielokrotnych porównań, przestrzegania zaleceń metodycznych (założeń) odnośnie stosowania zaawansowanych metod analizy statystycznej (np. analizy regresji, MANOVA itd.). Opracowanie wyników metodami nieparametrycznymi możliwe jest wówczas, gdy natura zmiennych nie pozwalana na zastosowanie testów parametrycznych.

3) Układ prac:

Strona tytułowa – pierwsza strona publikacji – zawiera tytuł pracy, pełne imiona i nazwiska Autorów, osobisty identyfikator ORCID, miejsca pracy, w tym nazwę ośrodka, miasto i kraj. Kolejne cyfry arabskie umieszczone po nazwisku jako przypis górny wskazują afiliację, (afiliacje prosimy przesyłać w 2 wersjach językowych: polskiej i angielskiej, wersja angielska nie powinna zawierać polskich znaków diakrytycznych), np. Anna Kowalska1, Małgorzata Nowak2: 1 I Klinika Psychiatrii, Katedra Psychiatrii, Uniwersytet... 2Zakład Genetyki Medycznej, Szpital...

Informacja o osobistym identyfikatorze ORCID. Prosimy przy nazwisku każdego autora umieścić osobisty identyfikator ORCID. Umożliwi to powiązanie publikacji z autorem w bazach indeksujących. Szczegółowe informacje: https://orcid.org

Adres do korespondencji należy zamieścić poniżej afiliacji. Powinien zawierać pełne dane osoby upoważnionej do korespondencji wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem pocztowym, elektronicznym i numerem telefonu.

Streszczenie – druga strona publikacji – powinno zawierać w pracy oryginalnej, poglądowej i kazuistycznej minimum 200, a maksimum 250 słów.

Układ streszczenia wszystkich typów prac, także przeglądowych powinien zawierać wyraźnie wyodrębnione części:

  • wstęp
  • materiał i metoda
  • wyniki
  • dyskusja i wnioski zawierać wyraźnie.

W przypadku prac przeglądowych, dopuszczalne są tylko te, mające strukturę metaanalizy lub przeglądu ustrukturalizowanego, tj. prace mające jasno wyodrębniony cel i uzasadnienie doboru analizowanej literatury przedmiotu, które generują nową wiedzę. Nie będą publikowane prace teoretyczne, które są tylko nieustrukturalizowanym przeglądem literatury, nie prowadzące do wygenerowania nowych informacji, ponieważ nie spełniają one zasady oryginalnego wkładu twórczego.

W streszczeniu nie stosuje się skrótów. W streszczeniu opisu przypadku, na końcu, oprócz wymienionych wyżej części, należy zawrzeć konkluzję – informację o znaczeniu klinicznym prezentowanego przypadku.

Słowa kluczowe: poniżej streszczenia należy zamieścić 3–5 słów kluczowych, opierając się na katalogu Index Medicus – Medical Subject Headings: (https://meshb.nlm.nih.gov/).

Spis piśmiennictwa: należy podawać tylko te pozycje, które są cytowane w tekście w nawiasie kwadratowym w kolejności cytowania. Każda pozycja piśmiennictwa powinna być pisana od nowego wiersza i poprzedzona numerem, powinna zawierać (standard Vancouver):

Zapis dla artykułu z czasopisma: nazwiska autorów, inicjały imion, tytuły artykułu, tytuł czasopisma (zgodny z Index Medicus), rocznik, tom, strony.

Wzór: Kowal N., Nowak A. Piętno schizofrenii. Bad. nad Schizofrenią, 2006; 33(1): 210-223.

Jeśli artykuł został napisany przez więcej niż sześciu autorów po szóstym wpisywane jest et al.

Wzór: Guilbert TW, Morgan WJ, Zeiger RS, Mauger DT, Boehmer SJ, Szefler SJ, et al. Long-term inhaled corticosteroids in preschool children at high risk for asthma. N Engl J Med. 2006;354(19):1985–97.

Dla artykułów w językach innych niż angielski podawana jest pełna nazwa publikacji po angielsku.

Wzór: Forneau E, Bovet D. Recherches sur l'action sympathicolytique d'un nouveau dérivé du dioxane. Arch Int Pharmacodyn. 1933;46:178-91. French.

Strony internetowe:

Wzór: Drug-interactions.com [strona domowa w Internecie]. Indianapolis: Indiana University Department of Medicine; 2003 [aktualizowana 17 maja 2006; cytowana 30 maja 2006]. Dostępna z: http://medicine.iupui.edu/flockhart/

Zapis dla pozycji książkowej: nazwiska autorów, inicjały imion, tytuł, miejsce publikacji, wydawca, rok wydania.

Wzór: Kowal Z.G. Psychiatria. Lublin; Press: 1923.

Zapis dla rozdziału z książki: nazwiska autorów, inicjały imion, tytuł, W: nazwiska i inicjały imion redaktorów tomu, tytuł, miejsce wydania, wydawca, rok strony.

Wzór: Nowak B.M. Stany psychotyczne. W: Kowal A.M, Głogowski P. red., Podręcznik Psychiatrii. wyd. 2. Lublin; Ananke: 1972: 203-230.

Oświadczenie o przestrzeganiu praw ludzi i zwierząt (Statement of Human and Animal Rights)

Wszystkie badania eksperymentalne z udziałem ludzi lub na zwierzętach wymagają zgody komisji bioetycznej (w odniesieniu do badań medycznych z udziałem ludzi Autorów obowiązują zasady zawarte w Deklaracji Helsińskiej, a w odniesieniu do doświadczeń na zwierzętach – wytyczne Interdisciplinary Principles and Guidelines for the Use of Animals in Research, Testing, and Education, wydane przez New York Academy of Sciences – Ad Hoc Committee on Animal Research). Zdanie nt. uzyskania zgody komisji bioetycznej i jej numer należy zamieścić w podrozdziale Materiał i metoda.

Świadoma zgoda na udział w badaniu (Statement of Informed Consent)

W przypadku badań z udziałem osób konieczna jest ich pisemna świadoma zgoda na udział w badaniu. Zdanie stwierdzające, iż pacjenci wyrazili pisemną zgodę na udział w badaniu, należy zamieścić w podrozdziale Materiał i metoda, zgodnie z zasadami World Medical Association Deklaracją Helsińską. W tekście pracy i w materiale ilustracyjnym (ryciny, tabele) nie wolno używać nazwisk, inicjałów, numerów historii choroby ani żadnych danych, które umożliwiałyby identyfikację pacjenta.

Rzetelność naukowa

Redakcja „Current Problems of Psychiatry” zwraca uwagę, że dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych jest jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności. Przypominamy, że Autorzy publikacji są zobowiązani prezentować rezultaty swojej pracy w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy. Szczególnymi przejawami nierzetelności są tzw. ghostwriting oraz guest authorship

  • ze zjawiskiem ghostwritingu mamy do czynienia wówczas, gdy Autorzy pracy nie ujawnili osoby, która wniosła istotny wkład w powstanie publikacji – nie została ona wymieniona jako jeden z Autorów lub w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji;
  • nieetyczna postawa guest authorship dotyczy sytuacji, gdy udział Autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a mimo to jest on Współautorem publikacji.
  • Sztuczna Inteligencja (SI) nie jest autorem. Autorzy zgłaszanych manuskryptów są zobowiązani do ujawnienia czy i w jakim stopniu wykorzystywano SI w procesie opracowywania manuskryptu. Redakcja zastrzega sobie prawo do odrzucania manuskryptów, których autorzy nie ujawnią wykorzystania SI lub gdzie zakres udziału wykorzystania SI pozostaje niejasny.

Redakcja oświadcza, że Autorzy publikacji ponoszą za nią pełną odpowiedzialność, a wszelkie wykryte przypadki nierzetelności będą ujawniane. W dokumencie List przewodni dołączanym do pracy Autorzy są proszeni o ujawnienie wkładu w powstanie publikacji, przy czym główną odpowiedzialność ponosi Autor zgłaszający manuskrypt.

Informacja o źródłach finansowania

W przypadku pozyskania środków finansowych na realizację projektu badawczego wymagane jest zamieszczenie informacji ze wskazaniem źródła finansowania pod załączoną bibliografią.

Procedura recenzowania

Procedura recenzowania artykułów w czasopiśmie opiera się na zaleceniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowanych w dokumencie Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce. Prace zgłaszane do publikacji w „Current Problems of Psychiatry” są oceniane pod względem formalnym i merytorycznym przez recenzentów, Redakcja przeprowadza recenzję typu „double-blind”, co oznacza, że Autorzy nie znają tożsamości recenzentów, a recenzenci tożsamości Autorów.

Prace zgłoszone do publikacji są najpierw oceniane pod względem formalnym przez Redaktora Prowadzącego.

Redakcja zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w nadesłanym artykule (np. korekta językowa dostrzeżonych błędów, zmiany wynikające z zasad edytorskich lub kultury języka).

Autorzy, którzy odsyłają do Redakcji prace poprawione zgodnie z zaleceniami recenzentów mają obowiązek zaznaczania czerwoną czcionką wszystkich części manuskryptu, w których nanieśli zmiany. Dotyczy to także ewentualnie nowych fragmentów prac.

Prace niepełne albo niespełniające wymogów są odsyłane do Autorów z prośbą o ich poprawienie. Prace spełniające wymogi formalne, włącznie z nadesłaniem wszystkich wymaganych umów i oświadczeń, podlegają dalszej ocenie.

Przesyłanie prac do Redakcji

Redakcja Current Problems of Psychiatry wykorzystuje do rejestracji nowych artykułów platformę internetową:

https://www.editorialsystem.com/cpp_pl/

Autorzy powinni rejestrować artykuły do publikacji wyłącznie z wykorzystaniem tej platformy.

Autorzy po nadesłaniu prac otrzymają zawiadomienie o jej nadejściu, co nie jest równoznaczne z przyjęciem pracy do druku. Prace nie odpowiadające wymaganiom regulaminu będą odsyłane autorom, do przeredagowania i nie będą rozpatrywane merytorycznie przed doprowadzeniem ich do poprawności formalnej. W razie niezakwalifikowania pracy do druku redakcja zwraca ją Autorowi.

Warunkiem rozpoczęcia prac redakcyjnych nad artykułem jest dostarczenie do Redakcji oryginałów dokumentów wypełnionych, podpisanych przez wszystkich Autorów oraz przesłanych w formie papierowej na adres Redakcji (ul. Głuska 1, 20-439 Lublin):

  1. umowy wydawniczej (2 egzemplarze)
  2. license to publish (1 egzemplarz)
  3. deklaracji o: 1) konflikcie interesów, 2) źródłach finansowania, 3) wkładzie poszczególnych autorów w opracowanie manuskryptu oraz 4) nadesłaniu pracy tylko do Redakcji Current Problems of Psychiatry (1 egzemplarz).

Skany dokumentów nie będą przez Redakcję akceptowane.

 

Skrócone wytyczne dla autorów

Autorzy są proszeni o zgłoszenie materiałów do tego czasopisma. Wszystkie zgłoszenia zostaną ocenione przez redaktora w celu ustalenia czy spełniają cele i zakres tego czasopisma. Te uznane za spełniające zostaną przesłane do recenzji, których wyniki mają pomóc redakcji w podjęciu decyzji o akceptacji albo odrzuceniu do publikacji.

Jeszcze przed wysłaniem zgłoszenia autorzy są odpowiedzialni za uzyskanie pozwolenia na publikację wszelkich materiałów dołączonych do zgłoszenia, takich jak zdjęcia, dokumenty i zbiory danych. Wszyscy autorzy wskazani w zgłoszeniu muszą wyrazić zgodę na identyfikację jako autorzy. W stosownych przypadkach badania powinny zostać zatwierdzone przez odpowiednią komisję etyczną zgodnie z wymogami prawnymi kraju badania.

Redaktor może odrzucić zgłoszenie, jeśli nie spełnia ono minimalnych standardów jakości. Przed zgłoszeniem należy upewnić się, że projekt badania i argumenty badawcze są odpowiednio ustrukturyzowane i sformułowane. Tytuł powinien być zwięzły, a abstrakt powinien być niezależny od tekstu. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że recenzenci zgodzą się zrecenzować artykuł. Gdy uznasz, że Twoje zgłoszenie spełnia ten standard, postępuj zgodnie z poniższą listą kontrolną, aby przygotować zgłoszenie.

Rekomendacje dla autorów artykułów naukowych  zgłaszanych do publikacji w czasopismach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dotyczące korzystania z narzędzi AI

  1. Odpowiedzialność autora: Narzędzia generujące treści oparte na sztucznej inteligencji (AI), takie jak ChatGPT, Copilot czy inne modele językowe, mogą wspierać pracę autora nad artykułem, ale nie zastępują wkładu autorskiego. Autorzy są w pełni odpowiedzialni za treść artykułu, w tym za poprawność informacji dostarczonych przez te narzędzia oraz za właściwe odniesienie do wiarygodnych źródeł, na których informacje zawarte w treści artykułu się opierają. W przypadku ewentualnego naruszenia praw własności intelektualnej osób trzecich, wynikającego z użycia przez autora/ów artykułu narzędzia AI, wszelka odpowiedzialność za to naruszenie pozostaje wyłącznie po stronie autora/ów.  
  2. Ujawnienie wykorzystania narzędzi AI: Jeżeli narzędzie AI zostało użyte w procesie tworzenia dowolnej części artykułu, jego zastosowanie musi zostać opisane w sposób transparentny i szczegółowy. Wskazane jest dokładne określenie zakresu pomocy, jaką narzędzie świadczyło, aby zapewnić pełną przejrzystość dla redakcji i czytelników. W ramach określenia zakresu należy określić narzędzia z jakich autor korzystał oraz polecenia (prompty) wykorzystane do wytworzenia treści.
  3. Zakres użycia narzędzi AI: Narzędzia oparte na AI mogą wspomagać procesy takie jak podpowiedzi, redakcja językowa, czy przygotowanie bibliografii, jednak nie mogą pełnić roli samodzielnych autorów artykułów. Narzędzia te nie posiadają zdolności prawnej ani praw autorskich, co wyklucza możliwość ich wymienienia jako współautorów.
  4. Kryteria stosowania narzędzi AI: Korzystanie z narzędzi poprawiających pisownię, gramatykę i redakcję nie wymaga ujawniania w treści artykułu, o ile są one stosowane wyłącznie do podstawowej edycji językowej. W przypadkach bardziej zaawansowanego użycia narzędzi AI należy przestrzegać zasad przejrzystości i odpowiedzialności opisanych powyżej.
  5. Akceptacja przez redakcję: Każdy przypadek użycia narzędzi AI będzie indywidualnie oceniany przez redakcję danego czasopisma. Ostateczna decyzja, czy zastosowanie danego narzędzia jest dopuszczalne, należy do zespołu redakcyjnego i będzie zależała od specyfiki artykułu oraz przyjętych zasad polityki redakcyjnej czasopisma.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Wszystkie zgłoszenia muszą spełniać następujące wymagania:

  • Zgodność ze wskazówkami dla autorów.
  • Brak wcześniejszej publikacji i brak równoległych zgłoszeń w innych czasopismach.
  • Dokładność i kompletność wszystkich odniesień.
  • Ponumerowanie i oznaczenie wszystkich użytych tabel i rycin.
  • Posiadanie pozwoleń na publikację wszystkich użytych zdjęć, zestawów danych i innych materiałów.

Artykuły

Zbiór zasad dla działu

Polityka prywatności

Informacja w zakresie ochrony danych dla autorów

Uniwersytet Medyczny w Lublinie z siedzibą przy Al. Racławickich 1, 20-059 Lublin, NIP 712-010-69-11, REGON 000288710 (dalej: UM) jako administrator danych osobowych informuje, że dane zgromadzone w Wydawnictwie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą przetwarzane wyłącznie w celu poprawnej realizacji umowy wydawniczej. Obszarem przetwarzania danych w zbiorze autorów są redakcje czasopism i Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ul. Chodźki 1, 20-093 Lublin, zwany dalej Wydawnictwem.

Dane będą przetwarzane przez ADO na podstawie art. 6 ust. 1 lit b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych/RODO), czyli w związku z faktem zawarcia umowy, w szczególności w celach archiwalnych oraz ustalenia i dochodzenia ewentualnych roszczeń, w okresie realizacji celu przetwarzania, a po tym czasie w okresach dopuszczalnych przepisami prawa lub przewidzianych unormowaniami wewnętrznymi ADO.

Zgodnie z art. 15-21 oraz art. 77 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo do przenoszenia danych.

Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne dla realizacji celu przetwarzania danych, czyli do prawidłowej realizacji umowy wydawniczej. ADO informuje również, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposób zautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotom zewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianych przepisami prawa.

ADO wyznacza osobę odpowiedzialną za zapewnienie przestrzegania przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych, z którą można skontaktować się pod adresem e-mail: iod@umlub.pl.