Zmiany w postrzeganiu ciała wywołane chorobą psychiczną na podstawie „Wielkich myśli pacjenta nerwowego” Daniela Paula Schreber

Autor

  • Wojciech Lipski Speech Therapy and Applied Linguistics Department, UMCS, Lublin, Poland Autor

DOI:

https://doi.org/10.2478/cpp-2018-0008

Słowa kluczowe:

dysmorfofobia, dysmorfognozja, schizofrenia, urojenia, pamiętniki, Daniel Paul Schreber

Abstrakt

Artykuł przedstawia studium na temat urojeniowych zmian w postrzeganiu własnego ciała u pacjenta z chorobą psychiczną. Historia Daniela Paula Schrebera jest przykładem silnie przeżywanych urojeń, które w opisywanym kształcie współcześnie przypisuje się schizofrenii. Ta opowieść z przed przeszło stu lat jest wciąż żywa i aktualizuje w myślach czytelnika obraz choroby psychicznej i związanego z nią cierpienia. Autor przedstawia tę charakterystykę, skupiając się przede wszystkim na objawach dysmorfognozji czy dysmorfofobii, które stały się ważnym elementem urojeniowych konstrukcji. Opisuje dokładnie charakter przeżywanych objawów dokumentując je obszernymi cytatami z „Pamiętników nerwowo chorego” napisanych ręką pacjenta. Przedstawione w pracy studium choroby psychicznej odkrywa meandry zaburzonej psychiki i zmiany, jakie się w niej dokonują pod wpływem urojeń. To studium podejmujące problem opisu i zrozumienia objawów zaburzeń psychicznych.

Bibliografia

1. Lothane Z. W obronie Paula Schrebera. Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny, 2009; 3(3): 4-14.

2. Freud S. Psychoanalityczne uwagi o autobiograficznie opisanym przypadku paranoi (Dementia paranoides) Charakter a erotyka. Warszawa; Wydawnictwo KR: 2009, s. 105-165.

3. Schreber D.P. Pamiętniki nerwowo chorego. Kraków; Libron: 2006.

4. Kępiński A. Schizofrenia, Kraków; Wydawnictwo Literackie: 2001.

5. Lipski W. Obraz obłędu w literaturze – mity i rzeczywistość W: Łoch. E., Wallner G., Flis-Czerniak E. red. Człowiek wobec epidemii chorób zakaźnych od starożytności po czasy współczesne w świetle literatury i medycyny. Lublin; Wyd. UMCS: 2011, s. 309-337.

6. Korzeniowski L., Pużyński S. red. Encyklopedyczny słownik psychiatrii, Warszawa; PZWL: 1986.

7. Bilikiewicz A. Pużyński S. Rybakowski J. Wciórka J. red. Psychiatria t. 2, Psychiatria kliniczna, Wrocław, Urban & Partner: 2002.

8. Jarema M. Leksykon schizofrenii. Poznań, Termedia Wyd. Med.: 2010.

Opublikowane

2018-08-10