Dziecko w rodzinie migracyjnej – problem opieki i wsparcia społecznego
Słowa kluczowe:
dziecko, rodzina migracyjna, opieka, wsparcie społeczneAbstrakt
Przeprowadzone badania w rodzinach rozłączonych na skutek migracji zarobkowej miały na celu określenie psychologicznej sytuacji dziecka pozostającego w długotrwałej rozłące z jednym lub obydwojgiem rodziców. Do badań zakwalifikowano 77 dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Z dziećmi przeprowadzono wywiady na podstawie skon-struowanego na potrzeby badań kwestionariusza, pozwalającego na zebranie materiału badawczego. Uzyskane wyniki badań na próbie losowej pozwoliły na określenie proporcji skali wyjazdów matek i ojców oraz formę opieki, jaką rodzice „organizują” swoim dzieciom pod czas swojej nieobecności. Większość badanych dzieci jest pod opie-ka jednego z rodziców, przeważnie jest to matka dziecka, która jest często wspierana przez swoich rodziców lub rzadziej przez rodzeństwo oraz osoby spoza rodziny. Z kolei, dzieci, na pytanie o potrzebę wsparcia i zrozumienia przez najbliższych w zdecydowanej większości (3/4 badanej grupy) odpowiadały, iż potrzebują pomocy w sytuacjach trudnych wynikających z rozłąki z rodzicem, natomiast go nie otrzymują, pozostając sam na sam ze swo-imi uczuciami i problemami. Tylko 12% badanych dzieci wskazało, że mogą liczyć na pomoc najbliższych (rodzeń-stwa, dziadków, dalszej rodziny) oraz 4% dzieci doświadczyło profesjonalnej pomoc w środowisku szkolnym.
Bibliografia
1. Mituła E. Rodziny pełne nie w pełni – eurosieroctwo. Opieka nad dzieckiem a migracja zarobkowa rodziców. W: Ładużyński A. red., Rodzina we współczesności. Wrocław: 2009.
2. Balcerzak-Paradowska B. Wpływ okresowej migracji małżonków na warunki życia rodziny. Problemy Rodziny, 1994; 5: 11-14.
3. Nowakowska A. Wpływ migracji zarobkowej na jakość życia rodzinnego. W: Rostowska T. red., Psychologia rodziny. Małżeństwo i rodzina wobec współczesnych wyzwań. Warszawa: 2009, s. 101-116.
4. Kukołowicz T. Sytuacja wychowawcza w rodzinach niepełnych z powodu czasowej nieobecności rodzica. W: Ziemskiej M. red., Rodzina współczesna. Warszawa: 1999, s. 58-65.
5. Sęk H., Cieślak R. Wsparcie społeczne, stres i zdrowie. Warszawa: 2004.