Dezintegracja psychiczna – wybrane ujęcia
Słowa kluczowe:
zaburzenia psychotyczne, dezintegracjaAbstrakt
Pojęcia dezintegracji nie znajdziemy nie znajdziemy w żadnej z przyjętych klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych. Ma ono jednak głębokie odniesienie do tego, jak rozumiemy i wyjaśniamy istotę tych zaburzeń. W każdym przypadku wiążą się one z odejściem od w miarę harmonijnego funkcjonowania osoby w zakresie realizacji zadań i zaspokajania potrzeb i trudnością w twórczym przezwyciężaniu kryzysów i trudności. W stanach psychotycznych dezorganizacja i dezintegracja stają się na tyle trudne do zniesienia dla pacjenta, że wytwarza on niejednokrotnie bardzo logiczny i spójny system urojeń, który przywraca mu poczucie życia w świecie jakoś jednak uporządkowanym. W koncepcji Mahler elementem wspólnym dla nieprawidłowości w rozwoju osobowości jest oderwanie i zaprzeczanie prawdziwym uczuciom, które ma na celu ochronę przed cierpieniem. Rozwija się wówczas tzw. fałszywe ja: charakter schizoidalny, oralny symbiotyczny lub narcystyczny. Łagodniejszym przejawem dezintegracji są nerwice, które od czasów Freuda rozumiane były jako wynik wewnątrzpsychicznego konfliktu. Ciekawą koncepcję rozumienia nerwic przedstawili Terruwe i Baars, opierając się na tomistycznym rozumieniu natury ludzkiej, gdzie w normalnych warunkach życie emocjonalne podlega kierownictwu rozumu. Stwierdzili oni, że czynnikiem tłumiącym nie jest superego jako struktura, lecz inne uczucie nakierowane na osiągnięcie celu (pragnienie użyteczności), które działa w sposób przymusowy i nie dopuszcza do kontroli rozumu nad uczuciem tłumionym. Rozwojowe i twórcze aspekty dezintegracji, która przecież może być niezbędnym stadium przejściowym w procesie wyłaniania się wyższej i bardziej złożonej struktury, podkreśla teoria dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego. Najwyższy poziom rozwoju psychicznego to integracja wtórna globalna, którą cechuje autonomia, autentyzm, świadomość i samoświadomość, empatia, a przede wszystkim dynamizm ideału osobowości jako najsilniejszy czynnik.
Bibliografia
1. Antonovsky A., Poczucie koherencji jako determinanta zdrowia. W: Heszen-Niejodek I., Sęk H. red., Psychologia zdrowia. Warszawa: 1997, s. 206 -231.
2. Freud Z. Człowiek, religia, kultura. Warszawa: 1967.
3. Sęk H. Wybrane psychodynamiczne teorie funkcjonowania jednostki i grupy oraz mechanizmy zaburzeń. W: Sęk H. red., Społeczna psychologia kliniczna. Warszawa: 2000, s. 43-69.
4. Siek S.Wybrane metody badania osobowości. Warszawa: 1983.
5. Kępiński A. Schizofrenia. Warszawa: 1979.
6. Laing R. Podzielone „ja”. Poznań: 1999.
7. Mahler M., Pine R., Bergman A. The psychological birth of the human infant. New York: 1975.
8. Johnson S. Przemiana charakterologiczna. Cud ciężkiej pracy. Warszawa: 1993.
9. Goldstein E. Zaburzenia z pogranicza. Gdańsk: 2003.
10. Freud Z. Wstęp do psychoanalizy. Warszawa: 1984.
11. Terruwe A., Baars C. Integracja psychiczna. Poznań: 1987.
12. Dąbrowski K. Trud istnienia. Warszawa: 1986.