Niepokój a postawy wobec choroby u pacjentek z guzami jajnika i mięśniakami macicy
Słowa kluczowe:
niepokój, postawy wobec choroby, guzy jajnika, mięśniaki macicyAbstrakt
Celem pracy było udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy i jakie zależności występują między poziomem lęku a postawami wobec choroby u pacjentek z guzami jajnika i mięśniakami macicy, zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego?
Grupę badaną stanowiło 60 pacjentek zakwalifikowanych do zabiegu operacyjnego z powodu łagodnego guza jajnika (30 kobiet) i mięśniaków macicy (30 kobiet). Średni wiek pacjentek wynosił 40 lat.
Metody. W pracy zastosowano Arkusz Samopoznania R. Cattella oraz Kwestionariusz do Badania Postaw Wobec Choroby autorstwa B. Pawłowskiej.
Wyniki i wnioski.
Wysoki poziom niepokoju ogólnego u pacjentek współwystępuje z reagowaniem w sytuacji choroby poczuciem przygnębienia oraz żalu i pretensji do losu.
Wysoki poziom niepokoju ukrytego u pacjentek łączy się z reagowaniem w sytuacji choroby poczuciem bezradności oraz traktowaniem choroby jako przeszkody w realizacji celów.
Wysoki poziom niepokoju jawnego łączy się z traktowaniem choroby jako „kary za grzechy”, brakiem akceptacji siebie w roli osoby chorej, poczuciem, że choroba utrudnia relacje interpersonalne oraz z koncentracją na objawach choroby i z poczuciem smutku.
Bibliografia
1. Jarosz M. (red.), Psychologia lekarska. PZWL; Warszawa: 1983.
2. Heszen-Klemens I. Psychologiczne problemy chirurgii. W: Psychologia lekarska. pod red. M. Jarosza, PZWL; Warszawa: 1983, s.411-423.
3. Lipowski Z.J. Psychosomatic medicine today. Psychiatr. Pol., 1975; 4: 377-388.
4. Siek S. Wybrane metody badania osobowości. ATK; Warszawa: 1983.