Agresja sprawcy i ofiary przemocy w rodzinie

Autor

  • Aldona Stodulska-Blaszke Katedra i Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Autor
  • Anna Wójcicka Katedra i Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Autor

Słowa kluczowe:

przemoc domowa, agresja, ofiary przemocy, sprawcy przemocy

Abstrakt

Celem naszej pracy jest uzyskanie danych o rodzinach pochodzenia sprawców przemocy domowej i ofiar oraz analiza zależności między występowaniem przemocy w rodzinach generacyjnych a różnymi odmianami agresywności prezentowanymi przez sprawców i ofiary w dorosłym życiu. Grupę badaną stanowiło: 20 kobiet – ofiar przemocy i 20 mężczyzn sprawców przemocy domowej.. Wszystkie osoby wyraziły zgodę na poddanie się testowym badaniom psychologicznym. Wszystkie kobiety brały udział w psychoterapii grupowej dla ofiar przemocy w rodzinie. Badani zaś mężczyźni byli zobowiązani do uczestniczenia w grupie terapeutycznej osób „nieradzących sobie ze złością”.
Zastosowano następujące narzędzia badawcze: Skala Nastroje i Humory A. H. Bussa i A. Durkee oraz Ankietę środowiskową konstrukcji własnej.
Grupę sprawców generalnie charakteryzowały znacznie wyższe wskaźniki agresji ogólnej jak i rożnych typów agresji, niż grupę ofiar. Znaczące korelacje pomiędzy grupami występowały w odniesieniu do agresji fizycznej, agresji pośredniej, negatywizmu, agresji słownej. W grupie ofiar występuje związek między nadużywaniem alkoholu przez ojca a agresją pośrednią, irytacją, agresją ogólną i współczynnikiem agresji. Stosowanie kar w dzieciństwie pod postacią bicia miało istotny statystycznie wpływ na poziom irytacji ofiar ujawniany w ich dorosłym życiu. Doświadczanie przemocy w domu rodzinnym sprawców ze strony ich ojca nie wpłynęło na wykształcenie się u sprawców poczucia winy.
Poznanie związków między różnymi rodzajami agresji a informacjami o rodzinie pochodzenia ofiar i sprawców przemocy, przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia ich zachowań oraz zrozumienia ich wzajemnych relacji.

Bibliografia

1. Melibruda J. Wybrane problemy patologii życia rodzinnego. W: Strelau J. red., Psychologia. Podręcznik akademicki. Jednostka w społeczeństwie i elementy psychologii stosowanej. Gdańsk: GWP; 2002.

2. Lipowska-Teutsch A. Wychować, wyleczyć, wyzwolić. Warszawa: PARPA; 1998.

3. Pawlicka B., Woźniak-Krakowian A. Psychologiczna i socjologiczna analiza zjawiska przemocy w rodzinie na terenie województwa częstochowskiego w latach 1990–1995. W: Stanik J.M., Majchrzak Z. red. Przemoc w rodzinie: diagnoza, orzecznictwo, profilaktyka. Katowice: Wydawnictwo ANIMA; 1998.

4. Siek S. Wybrane metody badania osobowości. Warszawa; ATK: 1983.

5. Browne K.D. Violence in the family and its links to child abuse. Baillieres Clinical Peadiatrics, 1993; 1(1): 149-164.

6. Walker L.E. The Battered Woman Syndrome. New York: Springer; 1984.

7. Lewis B.Y. Psychosocial factors related to wife abuse. J. Fam. Viol., 1996; 2(1): 1-10.

Pobrania

Opublikowane

2011-11-24