Na czym powinno polegać przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej z chorobą psychiczną?
Słowa kluczowe:
choroba psychiczna, rynek pracyAbstrakt
Choroba psychiczna może stać się podstawą orzeczenia niepełnosprawności u konkretnej osoby. Mając orzeczoną niepełnosprawność w stopniu co najmniej umiarkowanym, osoba taka nabywa na rynku pracy konkretne prawa, min. do skróconego czasu pracy (o ile tak zaleci lekarz), do dodatkowego urlopu, do dodatkowej przerwy w pracy oraz do dodatkowych zwolnień z pracy. Obowiązuje ją także zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, chyba, że za zgodą lekarza oraz zakaz pracy w porze nocnej.
Bibliografia
1. Przeszkody i szanse aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych na tle chorób psychicznych. Psychologiczna analiza problemu. W: Projekt badawczy nr WUE/0041/IV/05 nt.: Psychospołeczne uwarunkowania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
2. Zarządzenie nr 3/2004 Głównego Inspektora Pracy z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie ustalenia zasad przeprowadzania kontroli związanych z realizacją przez organy Państwowej Inspekcji Pracy obowiązków wynikających z postanowień ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/zarzadzenia_dokumenty_druki/zarzadzenia_gip/2004_zarz_03.
3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)
5. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2011 Autorzy

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.